IX Liczenie Derkaczy na Bagnie Całowanie
2 lipca 2012
Pomagajmy ptakom – wystawiajmy wodę!
7 lipca 2012
Pokaż wszystkie
Rząd za odddaniem parków narodowi

OTOP z zadowoleniem przyjął stanowisko rządu w sprawie zmiany ustawy o ochronie przyrody. Rada Ministrów popiera obywatelski projekt „Oddajcie parki narodowi” w zakresie ograniczenia możliwości wetowania decyzji dotyczących parków narodowych przez samorządy.

Rada Ministrów przyjęła opracowane przez Ministerstwo Środowiska stanowisko o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Rząd uznał za zasadną propozycję, by wymagane obecnie uzgodnienie projektów dotyczących parków narodowych zastąpić opinią właściwych miejscowo organów samorządu terytorialnego. Obecnie mają one prawo zawetować każdy taki projekt.

Projekt „Oddajcie parki narodowi” postulował również ograniczenie możliwości odwoływania dyrektorów parków podczas kadencji poprzez wprowadzenie obowiązku każdorazowego uzyskania opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Rząd nie poparł tego postulatu, ale i tak od 1 stycznia br. nie ma on już racji bytu – właśnie wtedy weszła w życie Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw, która znosi kadencyjność dyrektorów.

Mamy nadzieję, że poparcie rządu będzie ważnym krokiem na drodze do sukcesu kampanii, dzięki której powinny zwiększyć się możliwości ochrony najcenniejszych przyrodniczo obszarów naszego kraju.

Więcej o obywatelskim projekcie ustawy „Oddajcie parki narodowi”

Zdjęcie: Tomasz Wilk

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl