Francuz złapany pod Chełmem
9 lipca 2012
Wakacje z biegusem krzywodziobymWakacje z biegusem krzywodziobym
17 lipca 2012
Pokaż wszystkie
W 80 gatunków dookoła Polski

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przy wsparciu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, ukazał się „Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość siedliskowa, trendy”. Publikację w całości sfinansował NFOŚIGW.

Powstanie tej książki było możliwe dzięki danym zbieranym od 2000 roku przez wolontariuszy OTOP w ramach Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych (MPPL) i opracowanym przez dr Lechosława Kuczyńskiego (UAM Poznań) oraz dr Przemysława Chylareckiego (MiIZ Warszawa, członek Zarządu OTOP).

Jest to pierwsze opracowanie, w którym – w oparciu o zaawansowane metody statystyczne  – przedstawiono rozmieszczenie i nowe oszacowania liczebności 80 najpowszechniej spotykanych gatunków ptaków lęgowych w Polsce.  Dla każdego przedstawiona została informacja o zmiennych środowiskowych uznanych za najważniejsze czynniki wpływające na jego liczebność i rozmieszczenie. Publikacja zawiera również graficzne przedstawienie zależności między tymi zmiennymi a występowaniem danego gatunku na powierzchniach próbnych MPPL.

Każdy opis gatunku zawiera fotografię, tabelę z podstawowymi informacjami, 10-letnie trendy liczebności i rozpowszechnienia wraz z omówieniem ich istotności oraz wnioski dla ochrony. „Atlas..” będzie rozsyłany do uczestników MPPL. Będzie on również dostępny w wersji elektronicznej na stronie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska – o dokładnym terminie poinformujemy.


 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl