Pomagajmy ptakom podczas upałów - OTOP
Sierpniowa promocja sprzętu optycznego
2 sierpnia 2013
Znamy imiona koników z Karsiborskiej Kępy
7 sierpnia 2013
Pokaż wszystkie
Pomagajmy ptakom podczas upałów

Przetaczająca się przez Polskę i Europę fala upałów utrudnia życie nie tylko ludziom, ale i ptakom. W tym okresie szczególnie ważna jest nasza pomoc polegająca na umożliwieniu spragnionym zwierzętom dostępu do wody.

Ptaki potrzebują wody nie tylko do zaspokajania pragnienia, lecz również do regularnej pielęgnacji piór. W lecie chętnie odwiedzanymi przez nie miejscami są brzegi wszelkiego rodzaju cieków i zbiorników wodnych,  a także mniejsze i większe kałuże. Niestety, w mieście często stawy czy kanały mają bardzo wysokie, strome brzegi, co wielu małym ptakom uniemożliwia dostęp do wody.

Ptakom można pomóc wystawiając tzw. poidełko. Powinno być nim płaskie naczynie z wodą, na środku którego możemy umieścić kamień jako dodatkową pomoc dla korzystających z poidła ptasich gości. Na poidełko nadaje się np. gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. W przypadku śliskich powierzchni dno poidła należy wysypać drobnym żwirem, aby ptaki się po nim nie ślizgały.

Jest bardzo ważne, by w poidle regularnie zmieniać wodę. Dzięki temu unikniemy rozwinięcia się w  naczyniu chorobotwórczych drobnoustrojów zagrażających ptasiemu zdrowiu. Poidło należy umieścić w pobliżu drzew lub krzewów, aby w razie zagrożenia ptaki miały się gdzie schronić. Tam będą również doprowadzać do porządku upierzenie po zażytej kąpieli.

Po lewej: młody kos nie poślizgnie się w tym poidle dzięki wysypanym na dnie drobnym kamyczkom (fot. J. Carey / Archiwum OTOP)

 

Nie wszystkie ptaki wymagają tej formy pomocy. Np. u pustułek sposobem na chłodzenie organizmu jest bardzo szybkie oddychanie, co postronnemu obserwatorowi może wydawać się niepokojące i rodzić zaniepokojenie o zdrowie zwierzęcia. Jednak z fizjologicznego punktu widzenia taka sytuacja jest zupełnie normalna. Jeśli ma się taką możliwość, można wyłożyć dla pustułki zamoczoną w wodzie mysz, jednak z naczynia z wodą sokół raczej nie będzie korzystał.

 

Na zdjęciu głównym: z ptasiego kąpieliska w dużej podstawce pod doniczkę ustawionej na stoliku ogrodowym chętnie korzystają m.in. piecuszki (autorka zdjęcia: Angelika Kulik / źródło: OTOP Facebook

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl