OTOP patronem serii książek dla dzieci „Ekoludki – leśne skrzaty”
27 marca 2014
Zapraszamy na warsztaty ochrony kraski
31 marca 2014
Pokaż wszystkie
Szukamy wolontariuszy na Lubelszczyźnie

Poszukujemy wolontariuszy do badań nad produktywnością gniazdową wodniczki. Termin badań to 18 maja – 15 sierpnia 2014 r. Teren badań to Chełmskie Torfowiska Węglanowe (trzecie co do wielkości stanowisko wodniczki w Polsce). Wodniczka jest gatunkiem zagrożonym w skali globalnej, a jednym z największych zagrożeń jest zarastanie terenów lęgowych. W ramach badań sprawdzany będzie m.in.  wpływ częstotliwości koszeń na produktywność gniazdową wodniczki.

Chełmskie Torfowiska Węglanowe są obszarem specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Charakteryzują się dużym bogactwem gatunkowym z ponad 150 gatunkami ptaków lęgowych. Do obowiązków wolontariuszy będą należały: wyszukiwanie gniazd, monitoring gniazd, liczenia śpiewających samców oraz wprowadzanie danych. Ze względu na biologię wodniczki (samce nie odwiedzają gniazd), wyszukiwanie gniazd jest trudne. Praca jest dość ciężka, wymagająca wielu godzin chodzenia, czekania i obserwowania ptaków na podmokłych (woda często wyższa niż 1 m), porośniętych kłocią wiechowatą obszarach torfowisk, w towarzystwie wszechobecnych komarów. Wolontariusze powinni być zatem w bardzo dobrej kondycji fizycznej, posiadać umiejętności rozpoznawania ptaków i ich głosów oraz dobrą orientację w terenie.

OTOP zapewnia zwrot kosztów podróży, wyżywienie i zakwaterowanie. Istnieje możliwość zaliczenia praktyk studenckich. Osoby zainteresowane wolontariatem (spełniające powyższe kryteria), prosimy o kontakt z Krzysztofem Gaszewskim – specjalistą ds. monitoringu wodniczki (krzysztof.gaszewski@otop.org.pl).

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl