Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa z siedzibą w Kwidzynie rozpoczyna realizację szkoleń skierowanych przede wszystkim do zaprzyjaźnionych nauczycieli przyrody oraz biologii, edukatorów przyrodniczych, osób dorosłych, a także uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Od stycznia do października organizowane będą spotkania pod wspólnym tytułem: „Pełzacz – Ptasia Inicjatywa”. Mają one za zadanie przybliżyć uczestnikom świat ptaków. Wierzymy, że zwiększą znajomość wybranych gatunków, zachęcą do lepszego ich poznania i poświęcenia im zwiększonej uwagi podczas zajęć lekcyjnych w szkołach, spacerów, wyjść terenowych czy nawet w chwili odpoczynku w ogrodzie.
Udział we wszystkich szkoleniach jest bezpłatny.
Harmonogram szkoleń cyklu: „Pełzacz – Ptasia Inicjatywa” (terminy mogą ulec nieznacznym zmianom).
Liczenie ptaków podczas wycieczki po terenie miasta Kwidzyna – wydarzenie wpisujące się w ogólnopolską akcję edukacyjną koordynowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Warsztaty ornitologiczne w siedzibie Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa na Miłosnej 1 w Kwidzynie. Tematyka spotkania to ważniejsze, choć mało znane gatunki ptaków Polski przedstawione w prezentacji multimedialnej „Ptasie perełki Polski”. W drugiej części uczestnicy zostaną zapoznani ze specyfiką pracy ornitologa w warsztatach: „ABC obserwatora ptaków”, podczas których m.in. zastanowimy się czym różnic się „patrzenie” i „widzenie”, na czym polega sporządzanie opisów i rysunków terenowych, sprytne i szybkie szacowanie wielkości stad.
W trakcie trwania warsztatów odbędzie się także obrączkowanie ptaków przy karmniku.
Poznajmy awifaunę Polski – ptaki blaszkodziobe, szponiaste, sowy: wyjazd do Ogrodu Fauny Polskiej w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku w Bydgoszczy.
Wydarzenie wpisujące się w ogólnopolską akcję edukacyjną koordynowaną przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się podczas wyjazdu połączonego z noclegiem w należącym do Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa ośrodku edukacji społeczno-przyrodniczej „Zaułek Benowo”. Składać się na nie będą m.in.: prelekcja na temat sów, wyświetlenie filmu „Sowy Polski”, a także atrakcje dla dzieci. Dzień zwieńczy nocne wyjściem na „sowie łowy” do pobliskiego lasu.
Z założenia wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Zapisy będą miały jednak charakter otwarty.
Wyjście terenowe w okolicach parku dendrologicznego (Kwidzyn) poświęcone porozumiewaniu się ptaków i rozpoznawaniu podstawowych gatunków leśnych po głosie. Dodatkowym punktem warsztatów będzie sporządzenie mapy terytoriów pospolitych gatunków ptaków.
Wyjście terenowe do miejscowości Duże Wiosło w okolicach Opalenia pow. Tczewski na lewym brzegu Wisły. Wycieczka poświęcona będzie obserwacjom ptaków siewkowych lęgnących się na wiślanych wyspach oraz problemowi ochrony ich kolonii przed zalewaniem przez rzekę.
Wyjazd do Stacji Ornitologicznej w Górkach Wschodnich w Gdańsku, gdzie będzie miała miejsce prelekcja na temat wędrówek ptaków i historii ponad 80 lat obrączkowania ptaków w Polsce, połączona z możliwością zwiedzenia ekspozycji. W drugiej części spotkania odbędzie się przejazd do rezerwatu „Mewia Łacha” w Ujściu Wisły, gdzie prócz jedynego w Polsce stanowiska lęgowego rybitwy czubatej można zaobserwować dziko żyjące foki szare.
Wyjście terenowe nakierowane na obserwacje ptaków podczas ich migracji: gęsi, kaczki, ptaki siewkowe i szponiaste.
Po wycieczce w siedzibie Stowarzyszenia odbędzie się zakończenie całego cyklu.
ZAPISY: Chęć udziału można zgłaszać telefonicznie pod numerem: 55 261 22 16 lub na adres mailowy: sekretariat@ekokwidzyn.pl. Zapisując się, należy podać swoje dane, w tym kontaktowe (tel./mail) oraz tytuł (tytuły) szkoleń, którymi są Państwo zainteresowani. Liczba miejsc jest ograniczona!
Szczegóły dotyczące konkretnych warsztatów i wyjść terenowych będziemy podawać na krótko przed ich terminem wszystkim zainteresowanym oraz na naszej stronie internetowej: http://ekokwidzyn.pl i profilu facebook’owym.
Jakub Marciniak
Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa