Przez kilka dni grupa wolontariuszy, z kierownikiem rezerwatu na czele, stawiali ogrodzenie mające chronić lęgi ptaków siewkowych przed drapieżnikami. Stanowiła je przewodząca prąd siatka używana zwyczajowo do grodzenia terenu, na którym pasą się owce.
Okazuje się, że takie rozwiązanie może pomóc ptakom, gdyż oczka siatki są dość małe i w dodatku pod napięciem, co skutecznie zniechęca do przedostawania się przez nią również mniejsze ssaki, takie jak wizon amerykański (dawniej norka amerykańska), lis czy jenot. Mamy nadzieję, że działalność dzików, które prócz buchtowisk plądrują ptasie gniazda, również zostanie przez takie rozwiązanie zatrzymana. Presja tych ssaków stanowi dość poważny problem, z którym muszą się mierzyć gniazdujące na Bece ptaki.
Na grodzonym terenie skorzystają na tym rozwiązaniu głównie czajka i krwawodziób. Ogrodziliśmy łącznie obszar około 35 ha, na którym rozwinęliśmy siatki na łącznej długości około 2,5 km. Przed ogrodzeniem obszar wzdłuż siatek został podkoszony w celu skutecznego przewodzenia prądu.
Nasz sprzęt.
Powstaje ogrodzenie
Rozwijamy siatkę
… i gotowe!
Dotychczas takie nowatorskie rozwiązania zastosowano m.in. na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uzyskane efekty były na tyle zadowalające, że postanowiliśmy również spróbować. Liczymy na to, że to rozwiązanie okaże się skuteczne. Będziemy teraz doglądać ogrodzenia i trzymać kciuki za ptaki.
Chcesz pomóc?
W rozliczeniu podatkowym za rok 2015, przy wypełnianiu formularza PIT (w odpowiednich pozycjach) należy wpisać kwotę równą 1% wartości obliczonego podatku, zaokrąglając ją w dół do pełnych dziesiątek groszy. Potem pozostaje wpisać nr KRS: 0000015808. Odpowiednia kwota zostanie przekazana OTOP przez Urząd Skarbowy.
Dziękujemy!
Fot. Florian Kowalczuk