Międzynarodowe wyniki Europejskich Dni Ptaków 2020 - OTOP
Dlaczego przyroda potrzebuje przestrzeni w krajobrazie rolnym?
2 października 2020
Skarga NABU do Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji kuropatwy
6 października 2020
Pokaż wszystkie
Międzynarodowe wyniki Europejskich Dni Ptaków 2020

Leszczyńska Grupa OTOP w czasie Europejskich Dni Ptaków 2020

Ponad 23.000 osób wzięło udział w EuroBirdwatch 2020, największym święcie europejskich obserwatorów ptaków. 36 krajowych partnerów BirdLife International z Europy i Azji Centralnej zorganizowało ponad 1700 różnych wydarzeń, w czasie których obserwowano fascynujące ptasie wędrówki. Policzono niemal 6 milionów ptaków!

Tegoroczne obchody EuroBirdwatch upłynęły w cieniu pandemii, dlatego też niektóre kraje zrezygnowały z organizacji publicznych wydarzeń. Mimo to dane liczbowe z tzw. szybkich raportów są niezwykłe!

Jak co roku wyniki Europejskich Dni Ptaków pojawiają się już w niedzielę wieczorem – czyli tuż po zakończeniu wielkiego święta miłośników ptaków. Krajowi koordynatorzy przygotowali zestawienia, stworzone na podstawie wypełnionych przez organizatorów poszczególnych wydarzeń szybkich raportów i przesłali je do słowackiego partnera BirdLife International – SOS Slovakia. Po ich opracowaniu wyniki zostały opublikowane na stronie eurobirdwatch.eu

Wyniki polskie*

W naszym kraju w ramach EDP 2020 zorganizowano 86 wydarzeń, w których udział wzięło 1215 osób. Uczestnicy zaobserwowali 101.044 ptaki. Najliczniej obserwowanym ptakiem były zięby ( 15.191 osobników), tuż za nimi uplasowały się szpaki (15.005 osobników), a trzecie miejsce zajęły żurawie (9.953 osobniki).

Z ciekawszych obserwacji wymieńmy pierwsze pojawienie się kani rudej w Parku Narodowym Gór Stołowych, świergotki rdzawogardłe w Woli Zarczyckiej, Zubrzyku i Markowej, 127 [!] wąsatek w Rydzynie-Osiecznej,  orzeł przedni i bekasik w Siedliskach Kolonii, drzemlik w Krynicy Morskiej czy… spóźniony mocno jerzyk w Warszawie.

Wyniki europejskie

Pierwsze podsumowanie na podstawie danych od 30 organizatorów z poszczególnych krajów pokazało następujące dane: 1.722 wydarzenia, 23.915 uczestników i niemal 6 milionów obserwowanych ptaków.

TOP 1 – największa liczba wydarzeń

 1.  NGO “Birds and People” Russia (810)
 2.  VBN/Vogelbescherming Nederland (212)
 3.  MME/BirdLife Hungary (194)

TOP 2 – największa liczba uczestników

 1. NGO “Birds and People” Russia (6487)
 2. MME/BirdLife Hungary (3016)
 3. SVS/ BirdLife Switzerland (2680)

TOP 3 – największa liczba obserwowanych ptaków

 1. BirdLife Finland (2.527.000)
 2. BirdLife Sweden (980.000)
 3. VBN/Vogelbescherming Nederland (716.366)

TOP 4 – naliczniej obserwowane gatunki

 1. Bernikla białolica (Branta leucopsis)
 2. Szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris)
 3. Zięba (Fringilla coelebs)

Niestety w tym roku Polska nie stanęła na podium w żadnej kategorii, lecz mimo wszystko uważamy, że polskie obchody Europejskich Dni Ptaków były wspaniałe! Dziękujemy wszystkim Organizatorkom i Organizatorom wydarzeń. Wasze pomysły na ptasią edukację i  integrację obserwatorów ptaków były cudowne, a niekiedy zaskakujące. Mieliśmy na przykład pierwszy Ptasi Piknik online (na Mierzei Wiślanej).

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku, gdzie możecie obejrzeć zdjęcia, które przysłali  nam uczestnicy i organizatorzy (zdjęć będzie przybywać, bo ciągle dostajemy nowe).

*Szczegółowe wyniki opublikujemy 20 października, po wpłynięciu Elektronicznych Kart Obserwacji, zbierające pełne dane z liczeń.

Donacja

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl