Włącz się w konsultacje Strategii Leśnej UE | czas tylko do poniedziałku!
16 kwietnia 2021
Pomóż nam chronić wodniczkę i dołącz do Klubu Obrońców Wodniczki! | Patronite
7 maja 2021
Pokaż wszystkie
XII Rajd Ptasiarzy | 8 maja 2021

8.05.2021 z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrujących już po raz dwunasty odbędzie się Rajd Ptasiarzy – wydarzenie, w trakcie którego miłośnicy ptaków prowadzą obserwacje tak, aby zobaczyć jak największą liczbę gatunków ptaków. Obserwacje i nasłuchy ptasich głosów prowadzone są w 3–5 osobowych zespołach, przez 24 godziny, w obrębie granic administracyjnych jednego, wybranego przez zespół województwa. Dołączcie do zmagań i Rajdu Ptasiarzy!

XII edycja Rajdu Ptasiarzy rozpocznie się 8 maja 2021 r. o godz. 0:00 a zakończy o godz. 24:00

Jak się zgłosić?

Chętni do udziału w Rajdzie Ptasiarzy powinni założyć konto na portalu ornitho.pl, a następnie zalogować się na stronie Rajdu rajdptasiarzy.pl (nastąpi przekierowanie na stronę ornitho.pl). Po zalogowaniu uczestnik trafia do puli osób, które chcą wziąć udział w Rajdzie. Drugi krok to założenie własnego lub dołączenie do innego zespołu. Kapitan tworzy nowy zespół i wysyła zaproszenia do potencjalnych członków (muszą oni być w dostępnej puli, czyli musieli wykonać pierwszy, omówiony powyżej krok).

Wszyscy uczestnicy muszą potwierdzić swój udział w rajdzie do północy 6 maja 2021 r., poprzez przyjęcie zaproszenia od Kapitana zespołu.

Specjalna kategoria – Setka Ptasiarza

W kategorii „Setka Ptasiarza” może wystartować jedna pełnoletnia osoba, ewentualnie z osobą towarzyszącą. Ptaki liczone są z jednego miejsca, a dopuszczalny promień poruszania się wynosi 100 metrów. Obserwacje w Setce Ptasiarza wpisywane są do portalu ornitho.pl jako pełna lista.

Zgłoszenia uczestników w kategorii „Setka Ptasiarza” przyjmowane są do północy 6 maja 2021 r. poprzez stronę internetową rajdptasiarzy.pl. Do rejestracji uczestnika w Setce Ptasiarza niezbędne jest posiadanie konta na portalu ornitho.pl. Rejestracja jest podobna tak jak w przypadku Rajdu Ptasiarzy

Liczenie ptaków i przesyłanie wyników

Liczenie gatunków ptaków odbywa się 8 maja 2021 r. pomiędzy godz. 0:00 a 24:00. Zespoły mogą przemieszczać się dowolnymi pojazdami (ze względu na sytuację pandemiczna rekomendujemy, żeby w jednym samochodzie były tylko osoby z tego samego gospodarstwa domowego lub/i zaszczepione; w tym roku dopuszczalne jest aby jedna drużyna jechała więcej niż jednym pojazdem a najlepiej rowerami :-)) jeśli jest to kilka pojazdów, członkowie zespołu muszą pozostawać w dystansie umożliwiającym kontakt głosowy.

Kapitan zespołu przekazuje wyniki zespołu w postaci wpisów wszystkich obserwacji w serwisie www.ornitho.pl lub poprzez aplikację NaturaList, w terminie do 72 godzin od zakończenia XII Rajdu Ptasiarzy.

Na ratunek wodniczce!

W 2021 roku wprowadzamy nową kategorię rywalizacji dla wszystkich drużyn. W związku z tym, że ten rok jest dla nas bardzo ważnym rokiem ze względu na projekt ratowania wodniczki, przez cały rok będziemy prowadzić intensywną zbiórkę środków na ten cel. Dlatego też ogłaszamy dodatkową rywalizację dla wszystkich drużyn biorących udział w Rajdzie Ptasiarzy.

Grywalizację “Na ratunek wodniczce” zwycięży zespół, który zbierze najwięcej pieniędzy na ratowanie wodniczki. Zwycięska drużyna otrzyma honorowy tytuł Złotej Drużyny Rajdu Ptasiarzy, a każdy z jej członków dostanie w nagrodę egzemplarz “Czerwonej listy ptaków Polski”. Kolejna drużyna otrzyma honorowy tytuł Srebrnej Drużyny Rajdu Ptasiarzy, a każdy z jej członków dostanie w nagrodę egzemplarz książki “Ptaki polskich Karpat”. Członkowie drużyny, która zajmie trzecie miejsce otrzymają w nagrodę przypinki z wodniczką. Zbierać pieniądze drużyny mogą w dowolny sposób pośród członków drużyny, znajomych i rodziny. Wszystkie kwoty z nazwą drużyny zostaną policzone. Liczą się wszystkie wpłaty dokonane do godziny 23:59 12 maja 2021 r. . Wyniki ogłosimy 14 maja.

Konkursy i nagrody XII Rajdu Ptasiarzy edycja 2021

W tym roku nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach:

  • zespół, który zaobserwuje największą liczbę gatunków ptaków,
  • osoba, która zaobserwuje największą liczbę gatunków ptaków w kategorii „Setka Ptasiarza” 
  •  zespół, który weźmie udział w grywalizacji na ratunek wodniczce i zbierze najwięcej pieniędzy na działania OTOP na rzecz ochrony tego gatunku
Ogłoszenie wszystkich wyników nastąpi 14 maja 2021 r. o godz. 16:00 na stronie rajdptasiarzy.pl, na profilu Facebookowym Rajdu Ptasiarzy oraz na naszej stronie.

Organizatorami XII Rajdu Ptasiarzy są: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Fundacja Psubraty, Jacek Betleja – właściciel sklepu ze sprzętem dla ptasiarzy Edredon.com

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl