Światowe Dni Ptaków Wędrownych 2021 | 8-9 maja
7 maja 2021
Zamień trawnik w bogaty ekosystem! | Pobierz poradnik
11 maja 2021
Pokaż wszystkie
Projekt “50 rzek”

Rzeka Radomka, fot. Bartek Szaro

10 maja 2021 r. rozpoczyna się projekt “50 rzek”, nad którym Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków objęło patronat przyrodniczy. Celem inicjatywy Bartka Szaro jest przepłynięcie oraz opisanie 50 najpiękniejszych odcinków polskich rzek oraz promowanie odpowiedzialnego korzystania ze szlaków kajakowych.

Autor projektu, Bartek Szaro, twórca cyfrowy (www.paragonzpodrozy.pl) i założyciel fundacji Modern Tourism Center w ciągu 1,5 roku przemierzy najciekawsze fragmenty szlaków kajakowych Polski i stworzy największą cyfrową bazę przewodników kajakowych opartą o zasady zrównoważonego rozwoju turystyki. W ramach projektu “50 rzek” powstanie 50 cyfrowych przewodników o szlakach kajakowych oraz 50 mini-filmów opowiadających o polskich rzekach.

Od czterech lat kajakowanie to główna aktywność, którą łączę z podróżowaniem. Uważam, że Polska ma jedną z najciekawszych sieci szlaków wodnych w Europie, o pięknie których warto opowiadać. Z tego narodził się pomysł na projekt “50 rzek” – komentuje Bartek Szaro.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że Polacy coraz chętniej uprawiają turystykę aktywną i próbują swoich sił w outdoorze. Powoduje to również wzrost zainteresowania kajakowaniem, co przekłada się między innymi na ogromną popularność najbardziej rozpoznawalnych turystycznych szlaków wodnych.

Chciałbym pokazać turystom lubiącym kajaki, że wybór interesujących rzek w Polsce jest naprawdę ogromny i poza Czarną Hańczą, Dunajcem czy Krutynią (choć te rzeki na pewno znajdą się w projekcie) jest mnóstwo mniejszych, mało znanych rzek, które mogą okazać się prawdziwym odkryciem. – dodaje autor projektu.

Ważną częścią projektu “50 rzek” będzie pokazywanie kajakowania jako aktywności, która pozwala na niesamowite obserwacje przyrodnicze oraz która, pod pewnymi warunkami, jest jednym z najmniej inwazyjnych dla środowiska sposobów na uprawianie turystyki.

Polskie rzeki i ich doliny wciąż mają bardzo wysokie walory przyrodnicze. To czyni je unikalnymi atrakcjami turystycznymi dla miłośników aktywnego odpoczynku, kontaktu z przyrodą, w tym obserwacji ptaków. Przekłada się to też na korzyści ekonomiczne osób i firm zawodowo zajmujących się usługami turystycznymi. Inicjatywa Bartka Szaro jest niezwykle cenna, gdyż nie tylko będzie promować aktywny wypoczynek, lecz także uczyć jak to robić odpowiedzialnie, by nie szkodzić przyrodzie. – mówi Małgorzata Górska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodniczka turystyczna, pasjonatka kajakarstwa i trenerka etyki outdoorowej „Leave no trace”.

Zapraszamy do śledzenia projektu „50 rzek” na stronie www Bartka, Facebooku, Instagramie, Twitterze oraz YouTube.

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl