Decyzja środowiskowa dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie uchylona! | Stop E40 - OTOP

Decyzja środowiskowa dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie uchylona! | Stop E40

Konkurs „Owadzie lato 2021” rozstrzygnięty!
18 sierpnia 2021
Poznaj ptaki na Krynickiej Setce! | Europejski Festiwal Biegowy 2021
3 września 2021
Pokaż wszystkie
Decyzja środowiskowa dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie uchylona! | Stop E40

fot. Bartek Szaro

Minister Klimatu i Środowiska uchylił w całości decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) dla przedsięwzięcia pt. “Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – realizowanego w wariancie Siarzewo”.

Organizacje pozarządowe, skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki [1], które od wielu lat apelowały o odrzucenie DUŚ, z zadowoleniem przyjmują decyzję Ministra Kurtyki, podjętą wbrew politycznym naciskom. Decyzja oparta na danych naukowych i uwzględniająca uwarunkowania prawne, daje szansę na trwałe rozwiązanie problemu starzejącego się stopnia Włocławek.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Fundacja Greenmind i Fundacja WWF Polska wyrażają nadzieję, że będzie to oznaczać również wycofanie się z nieuzasadnionych ekonomicznie, społecznie i środowiskowo, przestarzałych planów kanalizacji Wisły na potrzeby drogi wodnej E40. Środki publiczne powinny zostać w końcu przeznaczone na wyłączenie z eksploatacji stopnia Włocławek, którego koszty środowiskowe i koszty funkcjonowania rosną i będą rosły stale obciążając portfele podatników.

Dalsze kroki w sprawie organizacje uzależniają od wyników analizy uzasadnienia decyzji Ministra.
Więcej informacji:

 

[1] Od DUŚ w 2018 roku odwołały się m.in.: Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Fundacja Greenmind, Towarzystwo na Rzecz Ziemi, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Towarzystwo Przyrodnicze Alauda, Klub Przyrodników, Fundacja WWF Polska

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl