Europejskie Dni Ptaków 2022 | 30 września – 2 października - OTOP
Polityka rolna po 2022 roku bez potrzebnych zmian: trudniej będzie o długookresowe bezpieczeństwo żywnościowe
5 września 2022
Droga wodna E40 – zagrożenie dla różnorodności biologicznej i kluczowych obszarów chronionych
26 września 2022
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2022 | 30 września – 2 października
Portret modraszki, napis Europejskie Dni Ptaków 2022, logo EuroBirdwatch, logo OTOP

 

 >>> Elektroniczna Karta Obserwacji – wypełnij ją do 9 października 2022 <<<

Jesteście gotowi na bliskie spotkania z ptakami? Jeśli tak, to zaczynamy wielkie odliczanie do Europejskich Dni Ptaków 2022. Spotkajmy się 30 września oraz 1 i 2 października na spacerach, wycieczkach lub indywidualnych obserwacjach – wszędzie tam, gdzie możemy obserwować ptaki.

A wszystko zaczęło się…

9–10 października 1993 roku po raz pierwszy zorganizowano akcję „World Birdwatch”. Jej celem było uświadomienie potrzeby ratowania ptaków wędrownych, ich miejsc lęgowych, przystanków na trasach migracji oraz zimowisk. Dodatkowo była to doskonała okazja, by poinformować o zmianach w International Council for Bird Preservation, największej międzynarodowej organizacji przyrodniczej. Od tej pory ICBP znane jest jako BirdLife International.

W Europie niektórzy partnerzy BirdLife zorganizowali dodatkowo system raportowania, dzięki któremu policzono zaobserwowane ptaków, wydarzenia i ich uczestników. Tę europejską akcję zainicjowali Johanna Winkelman (Vogelbescherming Nederland) i Fritz Hirt (BirdLife Switzerland), członkowie Europejskiego Komitetu BirdLife.

Sukces akcji był ogromny. Europejscy partnerzy BirdLife z 17 krajów zachęcili do udziału 17 119 osób, zorganizowali 1 812 wydarzeń i policzyli 5 milionów ptaków!

W ten sposób narodziła się tradycja EuroBirdwatch, a OTOP bierze w nim udział od samego początku! W 1993 roku, w trakcie pierwszego Światowego Dnia Ptaków uczestnicy OTOP-owych wycieczek (1200 osób!) zaobserwowali około 19 000 ptaków należących do 151 gatunków.

Modraszka – symbol solidarności z Ukrainą

Nieprzypadkowo symbolem Europejskich Dni Ptaków 2022 została modraszka. Jej żółto-błękitne upierzenie kojarzy się z flagą Ukrainy. W ten sposób chcemy wyrazić nasze wsparcie dla walczącej z najeźdźcą Ukrainy, dla wszystkich jej mieszkanek i mieszkańców oraz osób uchodźczych, które musiały opuścić swoje domy. Niektórym z nich OTOP mógł pomóc, oferując dach nad głową i bezpieczną, życiową przystań.

Kilka przydatnych informacji o modraszce znajdziecie tutaj.

Weź udział w wycieczce EDP 2022

Jeśli chcesz świętować 30. Europejskie Dni Ptaków razem z OTOP – sprawdź, gdzie w Twojej okolicy organizowana jest wycieczka, spacer lub inne wydarzenie. Informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie.

Jeśli będziesz obserwować ptaki indywidualnie, pamiętaj, by po zakończeniu liczenia wypełnić Szybki Raport (do niedzieli 2 października, do godz. 15) oraz Elektroniczną Kartę Obserwacji (do 9 października).

Wydarzenia organizowane przez wolontariuszki i wolontariuszy OTOP są bezpłatne, jednak w niektórych miejscach konieczne będzie kupienie biletów wstępu (do parków narodowych, ogrodów botanicznych itd.)

Zorganizuj wydarzenie EDP 2022

Podziel się wiedzą przyrodniczą z innymi, zaraź ich ptasią pasją. Zaproś na swoje wydarzenie znajomych, sąsiadów, lokalną społeczność, rodzinę i zgłoś je poprzez formularz zgłoszeniowy. Jak co roku zachęcamy nauczycieli przedszkolnych i szkolnych do organizowania wydarzeń już w piątek 30 września.

Przed wydarzeniem skorzystaj z materiałów dla przewodników EDP (Poradnik OTOPrzewodnika, ciekawostki o ptakach, plakat EDP 2022, logo EuroBirdwatch 2022). Hasło do nich otrzymasz w komunikacie wyświetlonym po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

W trakcie wydarzenia poproś uczestniczki i uczestników o podpisanie listy obecności oraz ewentualne wypełnienie zgody na wykorzystanie wizerunku – jeśli będziesz robić zdjęcia lub filmiki. Gotowe wzory do wydruku znajdziesz w materiałach dla przewodników. Skany lub zdjęcia powyższych dokumentów wyślij do OTOP na adres: biuro@otop.org.pl

Po wydarzeniu wypełnij:

– Szybki Raport – do niedzieli 2 października, do godz. 15.00. Dane z Szybkiego Raportu, czyli trzy najliczniej obserwowane gatunki, ogólną liczbę zaobserwowanych ptaków oraz liczbę uczestników wydarzenia, wysyłamy do koordynatora EuroBirdwatch (BirdLife Slovakia). Jak co roku OTOP bierze udział w europejskiej rywalizacji, więc bardzo zależy nam na Szybkich Raportach od Was!

– Elektroniczną Kartę Obserwacji – do 9 października 2022. W tym formularzu wpisujemy wszystkie zaobserwowane gatunki ptaków wraz z liczbą osobników.

Życzymy Wam pięknej pogody, wspaniałych ptasich obserwacji i udanych zdjęć w trakcie tegorocznych Europejskich Dni Ptaków. Jeśli będziecie zamieszczać zdjęcia lub relacje w mediach społecznościowych, koniecznie otagujcie je jako #EDP2022, #EuropejskieDniPtaków2022, #EuroBirdwatch2022, #EBW2022, no i oczywiście #OTOP. Dziękujemy!

 

>> LISTA WYCIECZEK <<

 

 

Wpłacam