Mamy wyniki Szybkich Raportów!
W miniony weekend ponad 15 tysięcy osób wzięło udział w Europejskich Dniach Ptaków 2023, największym europejskim wydarzeniu związanym z obserwacją ptaków! 34 krajowych partnerów BirdLife International w całej Europie i Azji Środkowej zaprosiło ludzi na ponad 770 różnych wydarzeń, aby obserwować fascynującą wędrówkę ptaków i zobaczyć ponad 3,5 miliona osobników w drodze do miejsc zimowania.
Jak poszło w Europie?
Pierwsze podsumowanie bezpośrednio po wydarzeniach przynosi niesamowite wyniki od 28 partnerów BirdLife w następujących liczbach: 777 wydarzeń, 15 125 uczestników i ponad 3,52 milionów zaobserwowanych ptaków. Dane wszystkich krajowych partnerów zostały zebrane, ocenione i opublikowane przez Europejskie Centrum, które w tym roku prowadziło SOS/BirdLife Slovakia.
Kilka najważniejszych wydarzeń ornitologicznych
Podczas wydarzeń w całej Europie odnotowano wiele rzadkich gatunków: świergotek szponiasty w Austrii i Belgii, 122 gęsi białoczelne w jeziorze Kerkini w Grecji, siewkę złotą na Węgrzech, sieweczkę rzeczną w Szwecji, 834 osobniki czajki towarzyskiej w Uzbekistanie i wiele innych.
Jak poszło w Polsce?
Na gorąco, wczoraj do godziny 15:00 spłynęło do nas 80 Szybkich Raportów z wydarzeń zarówno zorganizowanych jak i prywatnych obserwacji! Łącznie we wszystkich wydarzeniach wzięło udział 707 osób i zaobserwowano 33 736 ptaków!
Trzema najczęściej obserwowanymi gatunkami ptaków były: szpak (6555 osobników), zięba (3465 osobników) oraz krzyżówka (3128 osobników). Ponadto szczęśliwcom udało się zaobserwować siewnicę (Warszawa), szlamnika (Imbramowice – Zbiornik Mietkowski) oraz świergotka rdzawogardłego (zbiornik Mokrzec).
Zachęcamy do wypełnienia Elektronicznej Karty Obserwacji – dzięki temu już za tydzień opublikujemy pełne wyniki wszystkich liczeń!
Wyniki
TOP 1 – najwięcej wydarzeń
TOP 2 – najwięcej uczestników
TOP 3 – najwięcej zaobserwowanych ptaków
TOP 3 – najliczniej występujące gatunki ptaków