Wełniany Krajobraz – warsztaty - OTOP
Dzień Dziecka nad Wełną
16 listopada 2023
Wycieczka rowerowa nad Wełną
16 listopada 2023
Pokaż wszystkie
Wełniany Krajobraz – warsztaty
Efekty prac uczestników warsztatów Wełniany Krajobraz - fotografie wykonane techniką cyjanotypii

Fot. Marek Elas

Co można robić nad rzeką? Spacerować, kąpać się, opalać, łowić ryby?
Owszem. Ale nie tylko! Dlatego zaprosiliśmy mieszkańców znad rzeki Wełny i okolic na dwudniowe warsztaty — jeden dzień poświęciliśmy fotografii a drugi grafice artystycznej.

Fot. Marek Elas

W sobotę 1 lipca uczestniczyliśmy w warsztatach fotograficznych. Nie były to jednak typowe warsztaty z aparatami czy komórkami. Tutaj wykorzystywaliśmy jedną z najstarszych technik fotograficznych — cyjanotypię. Z jej pomocą utrwalaliśmy krajobraz rzeki Wełny w skali 1:1. Podobnie jak w znanej powszechnie fotografii, nasza praca polegała na użyciu światłoczułej substancji, która została naniesiona na gruby akwarelowy papier. Podczas spotkania poszliśmy nad Wełnę, gdzie szukaliśmy rzecznych inspiracji — roślin zielnych, liści drzew, kamieni. Następnie doskonaliliśmy techniki utrwalenia zebranych elementów przyrody — jak długo należy naświetlać, pod jakim kątem, czy brązowe szkło przepuści promienie? Wspólna praca przeplatana rozmowami o rzece i o wodzie zaowocowała wspaniałymi obrazami — zdjęciami w niebieskich odcieniach wody. Wszystko pod czułym okiem prowadzącego Tomka Kaczora, laureata nagrody World Press Photo.

Fot. Marek Elas

Następnego dnia, w niedzielę 2 lipca, nasza twórczość skupiała się na obrazie w mniejszej skali. Tym razem wykonywaliśmy mapy rzeki Wełny (oraz Finty) z pomocą wełnianej włóczki, farb i elementów linorytu. Spotkanie prowadził Jerzy Parfianowicz — kulturoznawca, animator kultury, grafik, twórca między innymi map krajoznawczych oraz cyklu plakatów typograficznych przedstawiających polskie rzeki.

Aż ciężko uwierzyć, że tak fantastyczne prace mogły powstać przy użyciu tak niewielu materiałów. Uczestnicy świetnie się bawili, jednocześnie eksplorując przenikające się obszary kultury, krajobrazu i historii skupione wokół rzeki Wełny.  Oba dni warsztatów świetnie się udały dzięki uczestnikom, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i zaangażowanie!

Fot. Marek Elas

Warsztaty „Wełniany Krajobraz” zostały zrealizowane przez Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz w ramach projektu „Rzeka nie jest rzeczą” prowadzonego przez OTOP i Fundację Greenmind.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.

Wpłacam