Wystawa Wełniany Krajobraz - OTOP
Wycieczka rowerowa nad Wełną
16 listopada 2023
Wycieczka rowerowa śladem Welu
16 listopada 2023
Pokaż wszystkie
Wystawa Wełniany Krajobraz

Fot. Marek Elas

W niedzielę 24 września w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu odbył się Festyn Młynarski.  Uczestnicy mogli liczyć na wiele ciekawych atrakcji jak np. pokaz pracy młyna, konkursy, zabawy czy występ zespołu folklorystycznego, a wszystko wokół tematu mąki, chleba i bezcennej pracy młynów.

Dla nas Festyn Młynarstwa miał jednak jeszcze jedno, najważniejsze oblicze. To otwarcie wystawy pt. „Wełniany Krajobraz” przedstawiającą prace powstałe podczas dwudniowych warsztatów pt. „Wełniany Krajobraz”, które odbyły się na początku lipca. Wydarzenie to prowadziliśmy wspólnie z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz.

Fot. Jerzy Parafianowicz

Podczas warsztatów grafiki artystycznej za pomocą sznurka i farb uczestnicy tworzyli subiektywne mapy okolicy. Jednocześnie staraliśmy się wspólnie znaleźć połączenia między ludźmi a rzeką np. wspomnień, historii, anegdot obecnych w świadomości sąsiadów rzeki Wełny. Druga część warsztatów dotyczyła fotografii, a właściwie jednej z najstarszych technik fotograficznych, jaką jest cyjanotypia. W efekcie powstały „światłoczułe odciski” fragmentów nadrzecznego pejzażu, które teraz można podziwiać na wystawie.

Festyn Młynarski był fantastyczną ilustracją tego, o czym mówimy w naszym projekcie, ponieważ łączy historię i elementy dziedzictwa kulturowego z nowymi doświadczeniami, których nabywamy podczas aktywności, związanymi z rzeką.

Fot. Jerzy Parafianowicz

Wystawa „Wełniany Krajobraz” została zrealizowana w ramach współpracy z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz w ramach projektu „Rzeka nie jest rzeczą” prowadzonego przez OTOP i Fundację Greenmind.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.

Wpłacam