Nowe leśne rezerwaty? - OTOP
Gawron siedzi na suchej gałęzi, na ciemnozielonum tle
Ochrona gawronów | stanowisko OTOP
14 marca 2024
Donald Tusk przeciwko odbudowie zasobów przyrodniczych. To wbrew przedwyborczym deklaracjom – wskazują organizacje pozarządowe
21 marca 2024
Show all
Nowe leśne rezerwaty?

Fot. Tomasz Wilk

Nowe leśne rezerwaty?

Wraz z nadejściem wiosny  dostrzegamy oznaki odwilży, także w sposobie myślenia o ochronie przyrody przez pracowników Lasów Państwowych. Jednym z przykładów jest inicjatywa powołania 100 rezerwatów na 100 lecie LP. Liczymy, że nieco zapomniana w ubiegłych latach ochrona przyrody w lasach zacznie być ponownie dostrzegana przez decydentów. Ostatecznie zrównoważona gospodarka leśna powinna mieć na względzie nie tylko aspekty produkcyjne, lecz także, a może przede wszystkim, dbanie o dobro przyrody jako naszego wspólnego dziedzictwa przyrodniczego. To wielka odpowiedzialność spoczywająca na barkach leśników.

Powołanie 100 nowych rezerwatów to ruch bardzo ważny i potrzebny, ale niewystarczający. Traktujemy jednak tę decyzję jako nowy początek w dialogu pomiędzy Lasami Państwowymi a społeczeństwem i reprezentującymi je organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody. Chcielibyśmy, żeby ten pozytywny kurs został utrzymany.

Nie od razu Rzym zbudowano, ale trzeba od czegoś zacząć. Dlatego też w poniedziałek 4 marca uczestniczyliśmy w spotkaniu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, na którym omawiano m.in.  możliwości powołania nowych rezerwatów przyrody. W spotkaniu wzięli udział: dyrektor RDLP w Krakowie — Piotr Kempf, posłanka na Sejm RP Daria Gosek-Popiołek, prof. Jerzy Szwagrzyk z Uniwersytetu Rolniczego, prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej, Anna Treit z Ratujmy kleszczowskie wąwozy oraz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, Magda Ryszowska z inicjatywy Las Tenczynek, Dorota Horabik z Klubu Przyrodników, oraz dr Tomasz Wilk i Rafał Bobrek z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Spotkanie odbyło się w atmosferze dialogu i otwartości na temat obszarów chronionych. Był to dopiero początek naszej współpracy, gdyż planujemy następne spotkania, podczas których bardziej szczegółowo będziemy omawiać nasze propozycje.

W nawiązaniu do spotkania i ogłoszonej przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych inicjatywy „100 rezerwatów na 100 lecie LP” przesłaliśmy do RDLP w Krakowie i RDLP w Krośnie nasze propozycje utworzenia rezerwatów, gdzie przeprowadziliśmy specjalistyczne inwentaryzacje terenowe i sporządziliśmy dokumentację przyrodniczą. W przypadku RDLP Kraków są to trzy propozycje, a RDLP Krosno — cztery.

Obecnie jedynie 1,5% obszaru Polski jest objęte ochroną ścisłą. To stanowczo za mało, żeby efektywnie chronić zasoby przyrodnicze, szczególnie w dobie dynamicznie zachodzących zmian klimatu i kryzysu bioróżnorodności. Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 zakłada objęcie  10 proc. powierzchni wysokimi formami ochrony, ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni pokrytych starymi lasami lub lasami o charakterze naturalnym. Dodajmy do tego śmiałe deklaracje przedwyborcze koalicjantów, w których obiecano wyłączenie 20 proc. obszarów leśnych z użytkowania rębnego.

Jeżeli idea ochrony wyjątkowo cennych obszarów leśnych jest Ci bliska i chcesz, żeby Twój głos został usłyszany, podpisz petycję OTOP dotyczącą powoływania nowych rezerwatów w Podkarpackiem!

 

Wpłacam