Paneuropejski mapaton poświęcony torfowiskom - OTOP
Wiosenna lektura: nowy numer „Ptaków”
3 kwietnia 2024
Osłabienie środowiskowych wymogów WPR złe dla przyrody i rolnictwa
8 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie
Paneuropejski mapaton poświęcony torfowiskom

Torfowisko, fot. Tomasz Wilk

Już w najbliższą sobotę, 6 kwietnia, Uniwersytet w Galway (Irlandia) organizuje ciekawe wydarzenie poświęcone mapowaniu torfowisk i polityk za nie odpowiedzialnych. Zachęcamy gorąco do przyłączenia się do wspólnego paneuropejskiego wyzwania.

Jeśli lubisz przeglądać, przetwarzać i/lub tworzyć publicznie dostępne mapy, a jednocześnie interesuje Cię problematyka ochrony torfowisk, to wydarzenie jest dla Ciebie! Uniwersytet w Galway (Irlandia) zaprasza 2-4 osobowe drużyny z wszystkich krajów Europy do wspólnego wysiłku na rzecz mapowania torfowisk i polityk, które dotyczą zagadnień związanych z ich ochroną. Wszystko, czego potrzeba, by wziąć udział w wydarzeniu, to entuzjazm i komputer podłączony do Internetu. Uniwersytet w Gaway zapewnia wsparcie techniczne i szkolenie.

Gromadzenie danych dotyczących rozmieszczenia torfowisk i powiązanych z nimi polityk ma na celu poprawę zarządzania tymi cennymi ekosystemami lokalnie i w skali całej Europy, a co za tym idzie wsparcie powiązanej z nimi różnorodności biologicznej. Jest również ważne ze względu na potrzebę zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, w której to odtwarzanie torfowisk odgrywa bardzo ważną rolę.

Wydarzenie będzie miało miejsce w najbliższą sobotę, 6 kwietnia. Można wziąć w nim udział stacjonarnie (Data Science Institute, University of Galway) lub on-line. Wszystkie drużyny, które zgłoszą się do udziału, powalczą o atrakcyjne nagrody pieniężne:

  • I nagroda 1200 €,
  • II nagroda 800 €,
  • III nagroda 400 €,
  • nagroda specjalna 200 €.

Dla osób biorących udział stacjonarnie przewidziano poczęstunek. Szczegóły dotyczące mapatonu znajdują się TUTAJ.

Uniwersytet w Galway, a w szczególności organizatorzy mapatonu to partnerzy projektu Life MultiPeat, w ramach którego w Polsce OTOP i Klub Przyrodników poprawiają stopień uwodnienia wybranych kopuł torfowisk wysokich w obszarze Natura 2000 Torfowiska Orawsko-Nowotarskie (więcej o projekcie przeczytasz tutaj). W ramach projektu Uniwersytet w Galway stworzył internetowy portal prezentujący zasięg torfowisk w Europie oraz powiązane z nimi lokalne i regionalne polityki, mające wpływ na ich zachowanie i możliwości odtwarzania. Portal jest cały czas rozwijany i udoskonalany.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl