To warto wiedzieć o zielonym ładzie i wspólnej polityce rolnej!
Jakie konsekwencje dla sektora żywnościowego ma europejski zielony ład? Czym są obowiązkowe normy dobrej kultury rolnej i dobrowolne ekoschematy? W jakim zakresie zielona transformacja rolnictwa została osłabiona w wyniku protestów rolników? Na te i wiele innych pytań odpowiada publikacja „To musisz wiedzieć o Zielonym Ładzie i wspólnej polityce rolnej”, do lektury której gorąco zachęcamy.
Dlaczego polityka rolna?
W OTOP zajmujemy się polityką rolną, bo wpływa ona znacząco na praktyki rolnicze, które z kolei mają bezpośrednie przełożenie na stan populacji wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków i owadów, jak i zachowanie wielu siedlisk przyrodniczych. Jej tematyka jest jednak bardzo złożona i nie zawsze łatwa do zrozumienia. Uświadomienie sobie tej złożoności i kluczowych dla funkcjonowania sektora rolnego zagadnień, może pomóc w zrozumieniu konieczności „zielonej” transformacji w obszarach związanych z żywnością.
Informowane o funkcjonowaniu i oddziaływaniu systemów rolno-żywnościowych
Doniesienia medialne dotyczące niedawnych protestów rolników skupiły się na postulatach tej grupy, które dotyczyły zakazu importu towarów rolnych i żywności z Ukrainy oraz innych państw spoza Unii Europejskiej, odrzucenia Europejskiego Zielonego Ładu, odrzucenia unijnego rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody (Nature Restoration Law). Pominięto natomiast zagadnienia oddziaływania rolnictwa na środowisko i klimat, jakości żywności czy związku między tym co jemy a zdrowiem publicznym. Nie tłumaczono, dlaczego transformacja sektora jest ważna dla stabilności i ekonomicznej opłacalności działalności rolniczej, a co za tym idzie także bezpieczeństwa żywnościowego obywateli Unii Europejskiej.
Nowa publikacja z udziałem OTOP
Dostrzeżenie potrzeby dostarczenia rzetelnej wiedzy na temat funkcjonowania i oddziaływania systemów rolno-żywnościowych i regulującej je wspólnej polityki rolnej, stało się inspiracją do powstania opracowania „To musisz wiedzieć o Zielonym Ładzie i wspólnej polityce rolnej”. Głównym zamysłem podczas prac nad dokumentem było wyjaśnienie zawiłych i często bardzo hermetycznych zagadnień w jak najprostszy sposób, zrozumiały dla wszystkich, w tym osób spoza branży rolnej i niezwiązanych z tematyką ochrony przyrody czy klimatu. Autorkami dokumentu są: Justyna Zwolińska (Koalicja Żywa Ziemia), Aleksandra Pępkowska-Król (OTOP, Koalicja Rolnictwo dla Przyrody), Paulina Sobiesiak-Penszko (Instytut Spraw Publicznych). Publikacja wydana została dzięki wsparciu European Climate Foundation.