Kolejny sukces OTOP! Nowy rezerwat chroni dziką przyrodę w Bieszczadach - OTOP

Kolejny sukces OTOP! Nowy rezerwat chroni dziką przyrodę w Bieszczadach

Wisła uratowana!
30 grudnia 2024
Konferencja „Natura Ratuje Ludzi — wdrażanie Nature Restoration Law w Polsce”
9 stycznia 2025
Show all
Kolejny sukces OTOP! Nowy rezerwat chroni dziką przyrodę w Bieszczadach

Rezerwat "Zwiezło w dolinie Olchowatego" Fot. Tomasz Wilk

Niecały miesiąc temu świętowaliśmy sukces powołania dwóch nowych rezerwatów na terenie Karpat (przeczytaj). Dzięki inicjatywie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków właśnie został powołany nowy rezerwat w Bieszczadach, chroniący unikalne ekosystemy leśne i rzadkie gatunki. To efekt wieloletnich starań OTOP o ochronę najcenniejszych przyrodniczo obszarów.

31 grudnia 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie powołał kolejny rezerwat przyrody „Zwiezło w dolinie Olchowatego” chroniący reliktową Puszczę Karpacką w masywie Chryszczatej w Bieszczadach. Obejmuje on dobrze zachowane lasy liściaste i mieszane o wysokim stopniu naturalności, gwarantujące zapewnienie odpowiednich mikrosiedlisk dla rzadkich, zagrożonych i chronionych gatunków saproksylicznych chrząszczy, grzybów i porostów, charakterystycznych dla starych lasów obfitujących w zamierające i martwe drzewa. Rolę tę podkreśla występowanie w rezerwacie gatunków będących tzw. reliktami puszczańskimi, wskazującymi, że lasy na tym obszarze charakteryzują się historyczną i ekologiczną ciągłością i stanowią pozostałość dawnej Puszczy Karpackiej.

O powołanie tego rezerwatu wnioskowaliśmy już w 2022 r. gdy tylko nasze badania terenowe potwierdziły zachowanie tu unikalnych walorów przyrodniczych. Wcześniej istniał tu niespełna 2 hektarowy rezerwat „Zwiezło”, który właśnie został powiększony do ponad 484 ha i zyskał nową nazwę.

Dolina potoku Olchowatego Fot. Tomasz Wilk

Nieustannie czekamy na dobre informacje dotyczące naszych pozostałych propozycji. W tym roku planujemy przeprowadzić inwentaryzacje przyrodnicze w kolejnych dwóch miejscach w Karpatach, które powinny zostać objęte ochroną jako nowe rezerwaty. Zróbmy to razem! Pomóż nam zebrać środki na wydatki zewnętrzne, które musimy ponieść. Są to koszty wyjazdów terenowych na inwentaryzacje rzadkich gatunków ptaków, chrząszczy, mszaków, porostów i roślin oraz opłacenie wspierających nas ekspertów od entomologii, lichenologii i botaniki.

 

Gorąco zachęcamy Was również do podpisania PETYCJI w sprawie utworzenia nowych rezerwatów – w tym tych zaproponowanych przez OTOP – na Podkarpaciu.

Wpłacam