W dniach 7–11 kwietnia 2025 roku, w ramach realizowanego przez OTOP projektu Nature-based solutions in open wetlands restoration for biodiversity, water quality improvement and climate mitigation, odbyła się wizyta studyjna w Polsce z udziałem ekspertów z Ukrainy, Finlandii, Polski oraz współpracujących organizacji z innych krajów.
Fot. OTOP
W wydarzeniu uczestniczyli ukraińscy urzędnicy i urzędniczki, projektanci, reprezentantki NGO oraz osoby eksperckie zajmujące się ochroną terenów podmokłych. Towarzyszyli im organizatorzy z Polski i Finlandii. W sumie w wizycie studyjnej brało udział 20 osób:
Celem wizyty było połączenie doświadczeń różnych krajów w zakresie przyrodniczych metod zarządzania rolnictwem i ochrony terenów podmokłych, w kontekście kryzysu klimatycznego oraz bezpieczeństwa strategicznego (vide: wojna w Ukrainie).
Spotkanie rozpoczęło się w Urszulinie, gdzie odbyła się sesja prezentacyjna oraz dyskusja. Prelegenci z Polski, Ukrainy i Finlandii przedstawili projekty dotyczące:
Drugi dzień miał charakter wyjazdowy. Grupa odwiedziła:
Finał stanowiło wystąpienie Viktara Fenchuka (Frankfurt Zoological Society) na temat wyzwań w transgranicznej renaturyzacji torfowisk.
Wyjazd do Holeszowa – wizytacja trzech zastawek wodnych zrealizowanych przez OTOP w 2022 roku.
Następnie grupa podzieliła się: ukraińscy uczestnicy i uczestniczki odwiedzili ścieżkę edukacyjną „Spławy” (Poleski Park Narodowy), po czym wrócili do swojej ojczyzny. Trzon projektowy zespołu przybył do Moniek.
Zwiedzanie społecznych rezerwatów OTOP:
Trzcianne – prezentacja maszyn do aktywnej ochrony oraz kompostowni biomasy,
Szorce – pokaz działań ochronnych (koszenie),
Zajki – zarządzanie poziomem wód,
Mścichy – przykład czynnej ochrony mokradeł.
Zwieńczeniem dnia była wizyta na wysokim brzegu rzeki Narew – punkcie obserwacyjnym o dużym znaczeniu historycznym (to tutaj znajdują się pozostałości bunkra kpt. Władysława Raginisa, ostatniego punktu oporu na Górze Strękowej, z którego Raginis prowadził obronę we wrześniu 1939 roku).
Powrót uczestniczek i uczestników do ich macierzystych krajów.
Fot. OTOP
Dziś, w obliczu kryzysu klimatycznego i wojny w Ukrainie, torfowiska zyskują nowe, strategiczne znaczenie. Współpraca Polski, Ukrainy, Finlandii i ekspertów z innych krajów to próba stworzenia trwałego przyrodniczego modelu zarządzania w rolnictwie, który będzie łączyć interesariuszy z różnych krajów Europy oraz integrować z pozoru bardzo różne cele. Wspólne projekty, takie jak Nature-based solutions…, pozwalają agregować i rozwijać wiedzę, wdrażać rozwiązania przyrodnicze w rolnictwie i gospodarce wodnej, a także wspierać lokalne społeczności. Mokre, dobrze nawodnione torfowiska i łąki zapewniają bezpieczeństwo – mogą w przyszłości chronić przed skutkami suszy, ale i odgrywać bardzo ważną rolę w obronności.
_________________________________________________________________________________________________
Wszystkich zainteresowanych tematyką przywracania terenów podmokłych zapraszamy na konferencję online organizowaną przez OTOP (uwaga: konferencja odbędzie się w języku angielskim):
Save the date: 12 czerwca 2025
Szczegóły i zapisy dostępne tutaj:
👉 otop.org.pl – zaproszenie na konferencję
👉 Formularz rejestracyjny
_________________________________________________________________________________________________
STRONA PROJEKTU <- jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, warto tu zajrzeć
_________________________________________________________________________________________________