21. maja obchodzimy Europejski Dzień Obszarów Natura 2000. Z tej okazji zachęcamy wszystkich obywateli Europy do odkrywania wspaniałego bogactwa tych chronionych obszarów, gdzie dobro natury i ludzi idzie w parze. Każdy może dziś włączyć się w obchody tego dnia wykonując gest skrzydeł motyla na rzecz naszych obszarów naturalnych.
Ponieważ każdy mały gest ma wielką moc.
„Trzepot skrzydeł motyla może zmienić świat”. Mając tę myśl na uwadze, zachęcamy wszystkich do wykonania gestu świadomości społecznej na rzecz zachowania naturalnego ekosystemu i ochrony ptaków, które go zamieszkują. Każdego roku, gesty przyczyniają się do zachowania konkretnego obszaru Natura 2000 w Europie. Tegoroczna kampania wspiera ochronę Obszaru Doñana w Hiszpanii.
Twój gest dla Doñan
W odpowiedzi na wykonane gesty SEO / BirdLife (Partner BirdLife International w Hiszpanii) przeprowadzi specjalne działania ochronne w Doñana, jednego z najważniejszych miejsc w sieci Natura 2000 w Europie. Za każde opublikowane zdjęcie, zostanie przywrócone 25m2 strumienia La Rocina, który jest głównym dopływem wody do bagna Rocío i zostanie oczyszczona piaszczysta gleba z około 16 gramów ołowianego śrutu – ilości wystarczającej do zabicia 25 gęsi.
Bagno w Rocio jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Doñana, gdyż stanowi świetny punkt do obserwacji ptaków. Niestety, jego główny dopływ, La Rocina jest opanowywany przez obce, inwazyjne gatunki roślin, które wypierają rodzimą florę. Kolejny problem stanowi zalegający od dawna ołowiany śrut, mimo iż polowania tutaj zostało zabronione w 1980 roku. Spożycie zaledwie kilku kulek może zabić dorosła gęś. Ponadto, ołów pozostaje w tuszy i staje się częścią łańcucha pokarmowego, wpływając na duże drapieżniki i padlinożerców, takich jak hiszpański orła cesarskiego.
21 maja a Natura 2000
Data obchodów Dnia Obszarów Natura 2000 został wybrana nie przypadkowo. 21 maja 1992 roku została przyjęta Dyrektywa Siedliskowa (Dyrektywa Rady 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory). Ta Dyrektywa oraz Dyrektywa Ptasia, przyjęta w 1979 roku, są podstawą funkcjonowania Europejskiej Sieci Natura 2000. Jej celem jest zachowanie, ochrona i poprawa jakości środowiska najcenniejszych przyrodniczo fragmentów naszego kontynentu, Ochroną są objęte gatunki roślin i zwierząt zagrożone wyginięciem na obszarze Europy oraz siedliska przyrodnicze typowe dla naszego kontynentu. Dlatego ich ochrona jest ważna z perspektywy całej Unii Europejskiej, a nie tylko poszczególnych krajów.