Marki, 13 kwietnia 2018 r.
W związku z kontrolą stada koników polskich, należącego do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przez Powiatowego Inspektora Weterynarii ze Świnoujścia przy asyście Straży Miejskiej ze Świnoujścia, która odbyła się w dniu 10 kwietnia 2018 r. w Karsiborze uprzejmie informujemy, że:
– w chwili w/w kontroli stado przebywało na działce zimowej w Karsiborze, do której koniki przepędzane są na okres zimy. Co roku wiosną, zazwyczaj pod koniec kwietnia lub w I połowie maja, wracają na wyznaczone pastwiska w rezerwacie Karsiborska Kępa. Ich powrót na letnie kwatery wypasu uzależniony jest od stanu wody na pastwiskach i szybkości zmian wegetacyjnych (dostępność pokarmu zielonego). Następuje to najwcześniej po dwóch tygodniach od ustąpienia wód powierzchniowych.
– hodowla koników polskich – jedynej rodzimej, pierwotnej rasy koni wywodzącej się bezpośrednio od dzikich tarpanów – przyzwyczajonej do trudnych i całorocznych warunków na otwartym powietrzu, charakteryzuje się zupełnie innymi możliwościami i wymaganiami niż np. konie jeździeckie, które mają inne wymagania żywieniowe i pielęgnacyjne.
– prawdą jest, że podczas ostatniej zimy 2017/2018 nastąpiła nagła i wyjątkowa sytuacja w sprawowaniu opieki nad tymi zwierzętami, bowiem OTOP nie ma w tej chwili etatowego pracownika, sprawującego bezpośredni nadzór nad rezerwatem i konikami.
– mimo okresowego braku pracownika OTOP nadzorującego stado koników, pozostawały one pod opieką osób, które podjęły się podstawowych zadań związanych z opieką nad nimi: dostarczanie paszy (siano, marchew, owies), wody oraz sprawowania nadzoru nad stanem zdrowia stada.
– zapewniamy, że zwierzęta nie cierpiały z powodu głodu czy pragnienia. Zarówno siano jak i woda były im stale dostarczane.
– stado podlegało okresowym kontrolom weterynaryjnym, natomiast kolejna kontrola planowana była przed wyprowadzeniem koników na letnie pastwiska. Każdorazowo w przypadku stwierdzenia u któregokolwiek osobnika jakichkolwiek oznak choroby czy osłabienia, wzywany był interwencyjnie lekarz weterynarii, współpracujący z OTOP w sposób ciągły przy prowadzeniu opieki weterynaryjnej nad stadem.
Głęboko ubolewamy nad zaistniałą sytuacją. Podjęliśmy kroki, które mają na celu zapewnienie natychmiastowej pomocy i jak najlepszej opieki dla stada koników polskich. Na miejscu są nasi pracownicy, którzy wyjaśniają sprawę oraz próbują ustalić przyczyny całego zdarzenia i jego przebieg, oraz co działo się z końmi w trakcie interwencji i tuż po niej. Niestety uniemożliwia nam się dostęp do koni oraz nie dopuszczono również do oględzin współpracującego z nami weterynarza, który do tej pory zajmował się stadem.
Zapewniamy, że postaramy się wyjaśnić przyczyny złego stanu zdrowia koni oraz kulisy całej spawy, w tym procedurę przeprowadzenia interwencji.
Jednocześnie przepraszamy wszystkich, którzy poczuli, że nadużyliśmy ich zaufania w kwestii opieki nad stadem koników polskich. Dołożymy wszelkich starań aby je odbudować.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków