Nie dla kopalni „Karolina” | podpisz petycję - OTOP

Nie dla kopalni „Karolina” | podpisz petycję

Ptasie Centrum Alarmowe Warszawa
16 października 2018
List do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nieprawidłowości w programie Mosty dla Regionów
31 października 2018
Show all
Nie dla kopalni „Karolina” | podpisz petycję

Bagno Bubnów, fot. Andrzej Różycki, Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

Zwracamy się do wszystkich, którym dobro przyrody leży na sercu, o zadeklarowanie poparcia dla ochrony przyrody i jakości życia mieszkańców przed zagrożeniami związanymi z planowaną kopalnią węgla kamiennego „Karolina”.
Apelujemy o odstąpienie od procedur zmian Studium Zagospodarowania Przestrzennego w kierunku umożliwienia powstania kopalni.

Dlaczego to jest ważne?

Tereny zagrożone przez plany wydobywcze to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski i Europy. Objęte są ochroną w prawie krajowym, europejskim oraz na mocy międzynarodowych konwencji podpisanych przez Polskę jako Park Narodowy, ostoje Natura 2000, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i obiekt konwencji Ramsar. Obszar ten uznany został przez UNESCO za Międzynarodowy Rezerwat Biosfery.

Bagno Bubnów, w pobliżu którego ma powstać planowana kopalnia, to jedna z głównych ostoi wodniczki w Polsce i w UE, gatunku, który Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków otacza szczególną opieką. Wodniczka (Acrocephalus paludicola) jest najrzadszym i zarazem jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem z rzędu wróblowych (status wg IUCN – narażony), występującym w kontynentalnej części Europy. Wodniczka jest gatunkiem, za który Polska ponosi wyjątkową odpowiedzialność, ponieważ około 25 procent całej światowej populacji żyje właśnie tu. W przeszłości była szeroko rozprzestrzeniona i liczna, obecnie zniknęła z większości swojego dawnego zasięgu występowania. Jest to związane z zanikiem wyjątkowych siedlisk, w których występowała: torfowisk niskich oraz podmokłych łąk. Jej światowa populacja liczy jedynie 10.200-13.800 śpiewających samców.

Występowanie setek rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz podmokłych środowisk związane jest z delikatnymi stosunkami wodnymi. Budowa i eksploatacja kopalni oznaczałaby drastyczną ingerencję w zasoby wodne stanowiące podstawę zachowania przyrody Poleskiego Parku Narodowego. Uderzyłaby także w rolnictwo i turystykę regionu.

Energetyka węglowa to przemysł schyłkowy, który – z uwagi na rosnącą rolę ochrony klimatu i dbałości o stan powietrza – nie ma przed sobą długich perspektyw. Nawet jeśli funkcjonowanie kopalni przyniosłoby na pewien czas pewien impuls ekonomiczny dla regionu, to środowiskowe i społeczne negatywne skutki byłyby bagażem, który obciąży następne pokolenia na okres znacznie dłuższy, niż trwać będzie wydobycie węgla. Wielu z tych skutków nie da się odwrócić.

Projekt ten już dziś budzi ona niepokój polskich i międzynarodowych gremiów przyrodniczych. Forsowanie budowy kopalni doprowadzi nieuchronnie do ostrego konfliktu o międzynarodowej skali, analogicznego do sytuacji wokół doliny Rospudy czy Puszczy Białowieskiej. Taki skandal na pewno nie posłuży dobrze rozwojowi i promocji poleskich gmin.

Petycję można podpisać na stronie: https://naszademokracja.pl/petitions/nie-dla-kopalni-wegla-w-sasiedztwie-poleskiego-parku-narodowego

Organizatorem petycji jest lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Wpłacam