Apel o poprawę nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt - OTOP
Monitoring ptaków na lądowych farmach wiatrowych. Poradnik metodyczny
26 września 2024
Apel do Premiera Donalda Tuska o wyłączenie 20% najcenniejszych lasów publicznych z pozyskania drewna.
2 października 2024
Pokaż wszystkie
Apel o poprawę nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt

Fot. Fatima Hayatli

Nowelizacja Ustawy o Ochronie Zwierząt to krok, który z pewnością musi zostać podjęty, aby poprawić dobrostan zwierząt w Polsce. W projekcie, który trafił do Sejmu, znajduje się wiele wartościowych zapisów, jednak część z nich wymaga pilnych konsultacji z udziałem środowisk naukowych.

Razem z ośrodkami rehabilitacji dzikich zwierząt, organizacjami proekologicznymi oraz biologami, którzy na co dzień walczą o przetrwanie ginących gatunków w naszym kraju, wystosowaliśmy apel. Zwracamy w nim uwagę na problematyczny zapis uznający zdziczałe koty domowe za element rodzimej fauny. W naszej opinii ten zapis jest szkodliwy i niezgodny z założeniami ochrony rodzimych gatunków.

Nasz apel został skierowany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także do osób odpowiedzialnych za prace nad projektem. Choć cieszymy się z podjętych działań zmierzających do poprawy losu zwierząt domowych, to z uwagi na potrzeby zagrożonych gatunków chcemy zwrócić uwagę na fakt, że w tej nowelizacji o nich zapomniano. Gatunki takie jak chomik europejski, suseł moręgowany, różne gatunki ptaków, nietoperze czy gady, zasługują na równie dużą uwagę i ochronę.

Apelujemy, by podczas dalszych prac nad nowelizacją uwzględniono nasze sugestie. Eliminacja zagrożeń pochodzenia antropogenicznego, takich jak obecność zdziczałych kotów domowych, może realnie wpłynąć na wzrost populacji ginących gatunków. Koty domowe, niezależnie od stopnia ich udomowienia, są niebezpieczne dla naszej rodzimej fauny. Ich obecność w środowisku naturalnym, szczególnie ze względu na zdolność do szybkiego rozmnażania się, stanowi zagrożenie, którego nie należy ignorować.

Pozostawienie obecnych zapisów bez zmian sprawi, że gminy będą nadal unikać odpowiedzialności za kastrację i opiekę nad kotami, określając je mianem „wolnobytujących”. Zdecydowana większość tych zwierząt żyje w złych warunkach – niedożywiona, chora, cierpiąca z powodu urazów i pasożytów. Nowelizacja ustawy powinna wprowadzać zmiany korzystne zarówno dla zwierząt domowych, jak i rodzimych gatunków dzikich zwierząt.

Dziękujemy Pani lek. wet. Marii Kuczkowicz (projekt: “W imieniu tych, co nie mówią”) za tę inicjatywę!

Pełny apel oraz lista sygnatariuszy dostępne są TUTAJ.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl