Za nami szereg działań zrealizowanych w ramach projektu SKI.F.T (Skills for Transition). Projekt SKI.F.T. powstał, by zwiększać efektywność małych PES w kontekście zielonej transformacji. Ma na celu umożliwić małym i mikro przedsiębiorstwom ekonomii społecznej opracowanie zrównoważonych modeli biznesowych, opartych również na nowych technologiach jako elementach wspierających.
W pierwszym etapie naszych działań przeprowadziliśmy serię konsultacji, spotkań i warsztatów, które pozwoliły nam – pracownikom OTOP-u – lepiej zrozumieć potrzeby biznesu w zakresie wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, szczególnie w aspekcie środowiskowym (Environmental) w kontekście ESG.
W kolejnych etapach, wspólnie z przedstawicielami biznesu oraz instytucji wspierających, pracowaliśmy nad identyfikacją oraz tworzeniem koncepcji usług, które łączą naszą wiedzę, doświadczenie i kompetencje z potrzebami przedsiębiorstw dążących do świadomego i zrównoważonego rozwoju.
fot. Tomasz Chojecki
Podczas warsztatów opartych na metodologii service design eksperci OTOP-u razem z reprezentantami biznesu – obecnymi i potencjalnymi partnerami – wypracowali wspólne wartości, cele i potrzeby, które pojawiają się na styku środowiska i gospodarki. Szczególny nacisk położono na dostosowanie działalności biznesowej do wymogów zrównoważonego rozwoju w obliczu kryzysu bioróżnorodności i zmian klimatycznych. Kluczowym elementem opracowanych koncepcji jest szeroko pojęta edukacja w tych obszarach oraz wsparcie we wdrażaniu dobrych praktyk związanych z zieloną transformacją.
Opracowane koncepcje i usługi traktujemy jako nowe możliwości rozwijania współpracy z biznesem – tak aby wspólnie lepiej reagować na zachodzące zmiany i skuteczniej chronić środowisko. Zarówno usługi kierowane do sektora biznesowego, jak i odpłatne usługi dla szerszego otoczenia, które planujemy wdrażać w najbliższym czasie, stanowią integralny element naszej ekonomii społecznej – niezbędnej do realizacji naszych celów, misji i wartości.
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autora/autorki (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub EACEA. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.