Krzyżówka – Ptak Zimy 2022 - OTOP

Krzyżówka – Ptak Zimy 2022

Samiec i samica krzyżówki, oba ptaki z profilu, zwrócone dziobami w lewą stronę Samica "mówi" w komiksowym dymku: I tak wygramy, kwa kwa. Wokół zimowy krajobraz oszroniona trawa. Na dole napis "Zimowe Ptakoliczenie 2022".

Para krzyżówek, fot. Cezary Korkosz

Wolontariuszki i wolontariusze OTOP w tajemnicy zwierzyli się nam, że nie mogą doczekać się kolejnego Zimowego Ptakoliczenia i spotkania z miłośnikami ptaków. Planują więc wycieczki, przygotowują opowieści o skrzydlatych zimowych gościach, a szczególnie o Królowej Krzyżówce, która została okrzyknięta Ptakiem Zimy 2022. Zapiszcie koniecznie w Waszych kalendarzach datę: 28-30 stycznia 2022 i wybierzcie się na jedno z kilkudziesięciu wydarzeń organizowanych w całej Polsce!

Dlaczego wybraliśmy krzyżówkę na Ptaka Zimy 2022 i skąd się wzięła „Królowa”? Już wyjaśniamy.

Gdy obserwujemy pływające na stawach, jeziorach czy rzekach liczne stada krzyżówek, może się wydawać, że ów gatunek jest w świetnej kondycji i nie jest w żaden sposób zagrożony. Wszak wyniki monitoringowe wskazują, że liczebność krzyżówek lekko wzrasta. Jednak gatunek ten wciąż jest na liście ptaków łownych. Co roku giną tysiące krzyżówek, zabite przez myśliwych. Ale to nie wszystko. Ogromnym zagrożeniem dla środowiska jest ołowiany śrut, wystrzeliwany w trakcie polowań, który dostaje się do gleby lub wody. Drobne ołowiane kulki są czasami połykane przez ptaki, powodując ołowicę. Niech więc krzyżówka będzie ambasadorem naszego głosu, nawołującego do zaprzestania polowań na ptaki.

A tytuł Królowej po prostu należy się krzyżówce! 17 razy organizowaliśmy Zimowe Ptakoliczenie, a krzyżówka zostawała niekwestionowaną zwyciężczynią aż 12 razy. Nie mamy więc wątpliwości, że w końcu należało ją uhonorować tytułem Ptaka Zimy.

Przeczytajcie artykuł Łukasza Wardeckiego o krzyżówce, który ukazał się w numerze 4/2020 naszego kwartalnika Ptaki [PDF]

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl