Wspólne wyjazdy | It’s TIME - OTOP

Pierwszy wspólny wyjazd wolontariuszy – rezerwat Beka

Podróż po Polsce naszych Młodych Liderów, Oli i Marcina, zaowocowała stworzeniem ogólnopolskiej Grupy Młodych Wolontariuszy, której członkowie spotkali się na pierwszym terenowym obozie w rezerwacie Beka.

Wyjazd ten miał na celu zintegrowanie grupy, wspólne obserwowanie ptaków oraz zwiększenie wiedzy wolontariuszy na tematy przyrodnicze.

Przede wszystkim jednak wolontariusze chcieli przyczynić się do ochrony rezerwatu, dlatego wspólnymi siłami zbierali śmieci przynoszone przez ludzi i wody Zatoki Puckiej.

Chociaż na pierwszy rzut oka rowy i brzeg rezerwatu wydawały się czyste, udało się im zebrać ponad 20 dużych worków śmieci, wśród których dominowały puszki oraz plastikowe butelki. Dodatkowo kierownik rezerwatu, Mariusz Miotke, opowiedział wolontariuszom o istocie istnienia rezerwatu oraz spełnianych przez niego zadaniach.

Wieczorami uczestnicy obozu mieli okazję wysłuchać przygotowanych przez organizatorów prelekcji m.in. o gęsiach, etycznym birdwatchingu oraz gatunkach inwazyjnych roślin.

Udało im się także wybrać na ornitologiczne spacery do Ujścia Wisły oraz Helu, gdzie bardziej doświadczeni koledzy opowiadali o obserwowanych ptakach.

Fot. Marcin Brzykcy

 


Majówka nad Biebrzą z wolontariuszami (FILM)

Podlaska baza OTOP na 5 dni stała się polem namiotowym dla naszych wolontariuszy, którzy uczestniczą w projekcie It’s Time.

Kierownik rezerwatów biebrzańskich OTOP, Łukasz Mucha, przez te kilka dni pokazał wolontariuszom dzikość Biebrzy w pigułce. Nie jest to takie proste, jako że Biebrzański Park Narodowy to największy park w Polsce.

Bataliony, uszatki błotne, śpiew wodniczek, łosie, żmije, szachownice kostkowate… widzieliśmy sporo. Jednak obserwacją wyjazdu, która z pewnością zostanie na długo w myślach naszych wolontariuszy był RYŚ.

Codziennie po wyprawach terenowych wolontariusze uczestniczyli także w różnych warsztatach i wykładach. Zaczynając od oznaczania mniej lub bardziej problematycznych gatunków ptaków, po oznaczanie piór kończąc na problemach awifauny krajobrazu rolniczego. Dziękujemy naszym prelegentkom i prelegentom!

Dziękujemy również naszej niezastąpionej ekipie filmowej Wiktorii Ciesielskiej oraz Piotrowi Niemczewskiemu (Trip Hunter vlog), którzy uczestniczyli w tej wyprawie razem z nami. 

Wyjazd został zorganizowany przez naszych Młodych Liderów, Olę Gawrońską oraz Marcina Łagunę, którzy włożyli w to OGROM pracy!

Zostań członkiem OTOP i dołącz do nas. Pomóż nam chronić ptaki i ich siedliska (a przy tym spędź z nami miło czas)! Jeśli chcesz być częścią projektu napisz wiadomość na adres: youngleaders.polska@otop.org.pl

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl