Masz pytanie dot. wycinki drzew/ krzewów?
-
UWAGA!!! Po nowelizacji ustawy:
Drzewo, na którym znajduje się gniazdo ptaka z gatunku objętego ochroną ścisłą (np. bociana białego) oraz częściową można wyciąć wyłącznie wtedy, gdy musi ono zostać usunięte, gdyż wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. W innym wypadku osoba fizyczna musi uzyskać zgodę na odstępstwo od zakazów. Natomiast w przypadku rolników (przywrócenie gruntów rolnych do użytkowania) zawsze muszą uzyskać zgodę na odstępstwa od zakazów.
Przepis zezwalający na odstępstwa (usunięcie w danym terminie gniazd ptasich) został uregulowany w §9 pkt2) Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. (Dz. U. poz. 2183) w którym wskazano, iż odstępstwa od zakazów niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd w odniesieniu do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz częściową, o których mowa w lp. 1-478 i 480-592 w załączniku nr 1 do rozporządzenia (przykładowo: bocian biały znajduje się pod pozycją 229) nie dotyczą zakazu usuwania gniazd w terminie od dnia 16 października do końca lutego z obiektów budowlanych lub terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.
Należy raz jeszcze podkreślić iż zwolnienie z zakazów dotyczy wyłącznie przypadków usuwania gniazd z obiektów budowlanych lub z terenów zieleni i pod warunkiem spełnienia łącznie warunku, iż usunięcie drzewa jest niezbędne, gdyż wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.
Teren zieleni, wg definicji z art.5 pkt21 ustawy o ochronie przyrody to przede wszystkim tereny użyteczności publicznej (nie teren prywatnej posesji).
W związku z powyższym osoba, która dopuściła się usunięcia drzewa z gniazdem bociana białego, zgodnie z art.131 pkt.14 ustawy o ochronie przyrody podlega karze aresztu albo grzywny przy czym orzekanie w sprawach, o których mowa w art.131, następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
- Zapoznaj się z informacją dostępną na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w tej sprawie (przed nowelizacją): http://www.gdos.gov.pl/usuwanie-drzew-i-krzewow-a-ochrona-gatunkowa-ptakow-i-innych-zwierzat
- Poradnik dot. ochrony drzew zamieściła na swoich stronach Fundacja EkoRozwoju realizująca program Drogi dla Natury. http://www.aleje.org.pl/publikacje/podreczniki/506-prawna-ochrona-drzew-i-krzwow
- Chcesz uratować aleję przydrożną? Skorzystaj ze wzorów pism przygotowanych w projekcie Drogi dla Natury: http://www.aleje.org.pl/zglos-problem/wzory-pism