Obie imprezy organizowane są rokrocznie przez Biebrzański Park Narodowy. Zapraszamy do stoisk OTOP, gdzie, oprócz materiałów promocyjnych i informacyjnych, przygotowaliśmy szereg atrakcji, także dla najmłodszych: gry i zabawy z nagrodami, konkursy plastyczne oraz quizy. Odwiedźcie nas całymi rodzinami!
Zostań naszym sympatyien na Facebooku i zaproś na to wydarzenie swoich znajomych!
20 sierpnia 2011 r. godz. 10.00 na Bagnie Ławki – VI Mistrzostwa Europy i X Mistrzostwa Polski w koszeniu łąk bagiennych dla przyrody – „Biebrzańskie sianokosy”
Biebrzańskie sianokosy są jednym z najważniejszych wydarzeń lokalnych. Co roku w zawodach biorą udział rolnicy, przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych oraz goście z sąsiednich krajów . Oprócz rozgrywek drużynowych i indywidualnych, organizatorzy przewidzieli konkurs dla gości, którzy zawalczą o „Wójtową Osełkę”. Zawodnicy mają do wykoszenia stumetrowy odcinek traw bagiennych, a do dyspozycji tradycyjną kosę.
Oprócz niecodziennego widowiska, impreza ta ma na celu promocję koszenia łąk bagiennych, czyli ochrony czynnej przyrody. Zaprzestanie ręcznego koszenia biebrzańskich łąk spowodowało ich zarastanie, a to z kolei wpłynęło na wycofywanie się zwierząt (w tym wielu gatunków ptaków) typowych dla terenów otwartych. Powrót do koszeń sprzyja utrzymaniu siedlisk w odpowiednim stanie dla mieszkańców biebrzańskich bagien.
21 sierpnia 2011 r. w Twierdzy Osowiec – „Targi rękodzieła i ginących zawodów”
Rokrocznie Biebrzański Park Narodowy organizuje w swojej siedzibie wyjątkową imprezę, która ma na celu promowanie regionu podlaskiego oraz jego kultury. W targach biorą udział regionalni twórcy ludowi, rzemieślnicy, a także producenci żywności ekologicznej z Podlasia, Kurpiowszczyzny, Mazur i Warmii. Odwiedzający będą mieli okazję poznać tradycyjne techniki wyrobu narzędzi i biżuterii, skosztować regionalnych produktów, bawić się przy dźwiękach miejscowej muzyki.
Szczególną atrakcją dla turystów jest planowana wędrówka po bagnach biebrzańskich połączona z obserwacją dzikich zwierząt w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Zdjęcie: Rycyk – jeden z gatunków korzystających na regularnym koszeniu biebrzańśkich bagien. Fot. Tomasz Szczasny