Dzięki prawie 6,5 tysiącom obserwacji zarejestrowanych na stronie www.springalive.net, Polska znalazła się na rekordowo wysokim, 3. miejscu wśród wszystkich krajów biorących udział w kampanii Spring Alive.
Nasz kraj wyprzedziły tylko Rosja (ponad 80 tys. obserwacji) i Włochy (ponad 51 tys.). Gdyby pod uwagę brać tylko obserwacje dotyczące bociana białego, zajęlibyśmy drugie miejsce, ustępując jedynie Włochom. Uwzględniając spotkania ze wszystkimi gatunkami obserwowanymi w ramach Spring Alive (bocianem, dymówką, kukułką, jerzykiem i żołną) Polska zdecydowanie poprawiła wynik przed roku, gdy w ogólnej klasyfikacji zajęła 5. miejsce z 4230 obserwacjami.
Tegoroczna edycja kampanii, której międzynarodowym koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, okazała się rekordowa również pod innymi względami. Łączna liczba zarejestrowanych obserwacji wyniosła 160 tys. – o 35 tys. więcej niż przed rokiem. Stronę internetową kampanii odwiedziło 93 tys. osób – to najlepszy wynik od czasu jej rozpoczęcia.
Wraz z nadejściem lata Spring Alive przenosi się do Afryki, gdzie po raz pierwszy wezmą w niej udział nowi partnerzy z Zimbabwe, Botswany, Ghany, Ugandy, Sierra Leone, Malawi i Nigerii.
„Kampania Spring Alive zyskuje coraz większą popularność. Co roku dołączają do nas nowe państwa z całego świata. Cieszymy się, że u nas w kraju zanotowaliśmy aż 6474 obserwacji, czyli o blisko 2000 więcej niż w zeszłym roku. Mamy nadzieję, że zainteresowanie ptakami uwrażliwi młodych ludzi na zagadnienia związane z ich ochroną i dbałością o środowisko, w którym żyjemy” – mówi Hanna Rachwald z OTOP.
Zdjęcie: Bociany / Michał Maniakowski