OTOP na Biebrzańskich Sianokosach 2012 - OTOP
OTOP na Biebrzańskich Sianokosach 2012
3 września 2012
11 września – spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP
6 września 2012
Show all
OTOP na Biebrzańskich Sianokosach 2012

Już po raz siódmy Biebrzański Park Narodowy zorganizował w swojej siedzibie unikatową imprezę: Mistrzostwa Europy w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody. Biebrzańskie Sianokosy. Impreza Biebrzańska to nie tylko wyjątkowe wydarzenie plenerowe, ma również na celu promocję tradycyjnego koszenia łąk bagiennych, tj. ochrony czynnej przyrody.

Z roku na rok Biebrzańskie Sianokosy cieszą się coraz większą popularnością. Mistrzostwa w Koszeniu Bagiennych Łąk organizowane są w trzech konkurencjach: 2-osobowe drużyny walczą o tytuł drużynowego Mistrza Europy, w finale indywidualnym zawodnicy mierzą się o tytuł Mistrza Europy, natomiast konkurencja „O Wójtową Osełkę i Koszyk Wójtowej” przygotowana jest specjalnie dla zaproszonych gości. Tradycyjnie w zawodach biorą udział rolnicy, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych – miłośnicy biebrzańskiej przyrody.

W tym roku drużyna Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody wystąpiła we wzmocnionym mocnym składzie. Do Pana Dariusza Lecha, który od lat bierze udział w konkurencji indywidualnej jako przedstawiciel OTOP, w konkurencji drużynowej dołączyli pracownicy rezerwatów biebrzańskich OTOP: Łukasz Mucha i Wojciech Klimaszewski. Obie konkurencje odbywają się na dystansie 100 metrów – odległość, wymagająca dużej wprawy i wytrzymałości. Nasi zawodnicy poradzili sobie znakomicie.    

Biebrzańskie Sianokosy 2012 – zobacz zdjęcia

Oprócz reprezentacji na torze, OTOP wystawił stoisko informacyjne projektu LIFE+ „Wodniczka i Biomasa”. Również drugiego dnia podczas Targów Twórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy” przygotowaliśmy stoisko „wodniczkowe”. Tym razem program był skierowany zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Wspólnie z wolontariuszami przeprowadziliśmy zajęcia dla najmłodszych. W pakiecie edukacyjnym znalazły się zabawy plastyczne w wykorzystaniem różnych technik, origami, nauka rozpoznawania ptasich głosów, loteria fantowa. Uczestnicy zajęć mogli wykonać maskę wodniczki oraz ptasie gniazdko. „Kącik Wodniczki” cieszył się ogromnym powodzeniem.

Wpłacam