Najdłuższy weekend w roku to doskonała okazja do podpatrywania zwierząt. W tym czasie szczególnie gorąco zachęcamy do wypatrywania bocianów, jaskółek dymówek, jerzyków, pierwszych żołn oraz do nasłuchiwania kukułek.
Spotkania z tymi pięcioma gatunkami można rejestrować na stronie międzynarodowej kampanii edukacyjnej Spring Alive, koordynowanej przez OTOP. Chociaż Polska jest krajem niezwykle bogatym w ptaki, dotychczas na 25 000 zarejestrowanych obserwacji tylko niecałe 1000 dotyczy osobników spotkanych u nas. W ogólnym rankingu znajdujemy się na 7. pozycji, wyprzedzeni m.in. przez Białoruś i Macedonię.
Na stronie SpringAlive, poza dodawaniem własnych obserwacji, można śledzić mapy i wykresy dokumentujące ptasią migrację, dzielić się zdjęciami, korzystać z szerokiej oferty gier i zabaw edukacyjnych. Wypatrywanie ptasich posłańców wiosny i dzielenie się obserwacjami to propozycja dla całej rodziny!
Podczas majowego wypoczynku mamy szansę spotkać zdecydowaną większość gatunków obserwowanych w ramach Spring Alive. W trakcie spacerów po lesie uda nam się pewnie usłyszeć kukułkę, na łąkach spotkamy bociany szukające pokarmu dla swoich partnerów lub wykluwających się piskląt, a szukając spokoju na wsi możemy podpatrywać życie jaskółek dymówek. Spędzenie majówki w mieście wcale nie oznacza straty szansy na ciekawe obserwacje. W majowe wieczory warto wpatrywać się w niebo, bo właśnie wtedy najłatwiej wypatrzyć na jego tle żerujące jerzyki. Choć są podobne do jaskółek, bliższe pokrewieństwo łączy je z kolibrami.
Do tej pory na stronie www.springalive.net zarejestrowano ponad 25 000 obserwacji, z czego 10 000 pochodzi z Włoch. W ścisłej czołówce znajdują się również Rosja, Białoruś i Macedonia. Polska, z której pochodzi niecałe 1000 obserwacji, w łącznym rankingu plasuje się na 7. miejscu. Aby zmienić tę kolejność, zostały jeszcze prawie dwa miesiące – tegoroczna edycja Spring Alive kończy się 21 czerwca.
Kampanię wspiera: