Gdy znajdziemy gołębia z obrączką… - OTOP
Znamy imiona koników z Karsiborskiej Kępy
7 sierpnia 2013
Obserwujmy jerzyki
7 sierpnia 2013
Pokaż wszystkie
Gdy znajdziemy gołębia z obrączką…

Nieraz otrzymujemy telefony i maile dotyczące znajdowanych przez ludzi zaobrączkowanych gołębi. Zdecydowana większość tych ptaków nie została zaobrączkowana przez ornitologów w celu śledzenia wędrówek, lecz przez ich właścicieli, hodowców. 

 

Kiedy znajdziemy gołębia z obrączką, należy przede wszystkim spisać widoczny na niej numer. Będzie on potrzebny do zgłoszenia ptaka w Systemie Zgłaszania Gołębi Przybłąkanych, prowadzonym przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych (PZHGP). Dane wprowadzone do systemu trafiają do skrzynki odbiorczek osób wyznaczonych przez poszczególne oddziały PZHGP.  Dostęp do bazy posiada również każdy hodowca zrzeszony w Związku. Nie wszystkie oddziały wytypowały osoby odpowiedzialne za odbieranie wiadomości spływających z systemu, dlatego czas oczekiwania na odpowiedź może być bardzo różny.

 

Nie należy kasować wiadomości z potwierdzeniem dodania obserwacji do systemu – podany w niej link może się przydać jeśli będziemy chcieli zmienić opis statutu ptaka (np. wtedy, gdy obserwowany przez nas przez kilka dni osobnik odleci). Innym sposobem na zmianę statutu jest zarejestrowanie się w systemie – wówczas dostęp do wprowadzonych zgłoszeń będziemy mieli z poziomu konta użytkownika. 

 

Jeśli nie uda się odczytać obrączki, najlepiej skontaktować się z najbliższym hodowcą lub oddziałem PZHGP.  

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl