Obserwujmy jerzyki - OTOP
Gdy znajdziemy gołębia z obrączką…
7 sierpnia 2013
Zmarł Jerzy Desselberger – twórca logo OTOP
8 sierpnia 2013
Pokaż wszystkie
Obserwujmy jerzyki

Choć wiele jerzyków jeszcze karmi pisklęta w gniazdach, coraz więcej ptaków znika z nieba nad naszymi miastami, udając się w coroczną wielką wędrówkę na afrykańskie zimowiska. Serdecznie zachęcamy do rejestrowania swoich ostatnich tegorocznych obserwacji jerzyków w serwisie AwiBaza.pl 

 

Pierwsze jerzyki pojawiają się w Polsce w drugiej połowie kwietnia, a ich odlot rozpoczyna się w pierwszej połowie sierpnia. Badania prowadzone nad tym gatunkiem pokazują, że jerzyki  spędzają na terenach lęgowych średnio 109 dni, z czego 95 dni w gnieździe. Osobniki opuszczające obecnie Polskę to  w dużej części ptaki, które w mijającym sezonie nie przystępowały do lęgów i nie były obciążone rodzicielskimi obowiązkami. Jednak razem z nimi w drogę wyruszają również osobniki, którym szczęśliwie udało się odchować potomstwo.

 

Ostatnie jerzyki ostatecznie odlatują z naszego kraju we wrześniu – obserwacje październikowe należą do rzadkości. Jesienią zdarza się, że ptaki latają nad miastem, ale na bardzo dużej wysokości, co utrudnia obserwacje. W sierpniu warto wpatrywać się w niebo i nasłuchiwać charakterystycznego głosu jerzyków zwłaszcza w godzinach wieczornychm, między 19 a 21. Bardzo serdecznie zachęcamy do rejestrowania swoich letnio – jesiennych spotkać z tym gatunkiem w administrowanym przez OTOP systemie www.awibaza.pl Dotychczas zgromadzono w nim 327 stwierdzeń sierpniowych, 43 wrześniowe i zaledwie 3 październikowe. Osoby mające problem z rejestracją lub chcące przekazać swoje obserwacje bez rejestracji w systemie mogą przesłać informacje (datę, miejsce i liczbę zaobserwowanych osobników) na adres awibaza@otop.org.pl   – dane zostaną dodane z konta OTOP (z podaniem imienia i nazwiska obserwatora, o ile będzie podane w treści maila). 

 

Jednocześnie przypominamy, że prace związane z ocieplaniem budynków, w których gniazdują jerzyki, również po odlocie ptaków wymagają posiadania zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

 

Autor zdjęć: Maciej Szymański / http://www.maciej-szymanski.pl/


 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl