Obserwujmy jerzyki
7 sierpnia 2013
Powstrzymajmy rzeź ptaków w Egipcie!
13 sierpnia 2013
Pokaż wszystkie
Zmarł Jerzy Desselberger – twórca logo OTOP

6 sierpnia br. w wieku 82 lat zmarł Jerzy Desselberger – artysta-grafik, ornitolog, sekretarz i wieloletni członek Komisjii Faunistycznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Wśród jego wielu znakomitych projektów graficznych znajduje się również logo OTOP. 

Smutną informację przekazał Tadeusz Stawarczyk – przewodniczący Komisji Faunistycznej, której Jerzy Desselberger był sekretarzem, wieloletnim członkiem i założycielem. Wiele osób zajmujących się opieką nad ptakami kojarzy to nazwisko z mieszanką nabiałową, opracowaną właśnie przez Jerzego Desselbergera i jego żonę Krystynę Rogaczewską w okresie, gdy obydwoje prowadzili w swoim warszawskim mieszkaniu azyl dla dzikich ptaków. Mieszanka jest obecnie powszechnie stosowana, a przykład dany przez małżeństwo ornitologów był inspiracją do stworzenia jednej z najnowocześniejszych obecnie placówek niosących pomoc ptakom – Ptasiego Azylu w warszawskim ogrodzie zoologicznym. 

Wielu Polaków, nawet nie interesujących się ptakami, może kojarzyć Jerzego Desselbergera dzięki seriom znaczków zaprojektowanych dla Poczty Polskiej, ukazujących wiele krajowych gatunków. W uznaniu dla swojej twórczości, autor sam również został bohaterem jednej z kolekcjonerskich kart pocztowych. 

Dla wszystkich osób związanych w jakikolwiek sposób z OTOP Jerzy Desselberger to twórca naszego logo z raniuszkiem, uważanego – nie tylko w Polsce, ale i wśród partnerów BirdLife International na całym świecie – za jeden z najlepszych logotypów wśród wszystkich organizacji zajmujących się ochroną ptaków. 

Wraz z tą śmiercią kończy się pewna epoka. Łącząc się w bólu z najbliższymi Zmarłego, pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność, cześć i szacunek dla tego wspaniałego Człowieka, który swoje życie poświęcił ludziom i ptakom. 

(powyżej: Kolekcjonerska karta pocztowa z podobizną Jerzego Desselbergera i przykładami zaprojektowanych przez niego znaczków)

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl