Co roku w 95 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, ustanowiony na pamiątkę podpisania w irańskim mieście Ramsar w 1979 r. konwencji o obszarach wodno – błotnych mających znaczenie międzynarodowe .
W tym roku świętowanie Światowego Dnia Mokradeł odbywa się pod hasłem „Mokradła a rolnictwo – partnerstwo dla wzrostu.” Przy tej okazji bardzo serdecznie zachęcamy do wniesienia swojego wkładu w ochronę mokradeł poprzez przekazanie 1% podatku na społeczny rezerwat OTOP „Karsiborska Kępa”.
„Karsiborska Kępa” to zespół wysp położonych w Delcie Świny na Pomorzu Zachodnim – w ostoi ptaków o znaczeniu międzynarodowym. W ubiegłym roku minęło dokładnie 10 lat, odkąd OTOP – dzięki wsparciu miłośników ptaków z całego świata – wykupił ten teren i rozpoczął czynną ochronę przyrody.
Położony w granicach Świnoujścia rezerwat OTOP znakomicie obrazuje hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. Rolnicze użytkowanie głównej wyspy rozpoczęło się w latach 20. XX w. Po II wojnie światowej najintensywniej gospodarowano w latach 70. Zaniechanie regularnego wypasu spowodowało degradację stanu rowów melioracyjnych (zamulenie i zarośnięcie) oraz drastyczny rozwój i zwiększenie zasięgu trzcinowisk, które jeszcze na początku lat 70. wkraczały tylko na 25 % powierzchni pastwisk. Dzięki działaniom OTOP udało się znacząco poprawić stan tutejszych siedlisk, stanowiących miejsce występowania rzadkich gatunków ptaków (m.in. wodniczki i siewkowców) oraz roślin. Dla jednej z nich – babki pierzastej – Karsiborska Kępa jest jedynym stanowiskiem w Polsce.
Aby pomóc nam chronić unikalną przyrodę Karsiborskiej Kępy, wystarczy w odpowiednim miejscu w zeznaniu podatkowym za rok 2013 wpisać nasz
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rezerwacie, zapraszamy do lektury lub do kontaktu z Mają Piasecką – koordynatorką rezerwatów zachodniopomorskich.