Polscy posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego stanowili jedną trzecią wszystkich europejskich parlamentarzystów, którzy poparli wniosek BirdLife Malta o spotkanie z unijnym komisarzem ds. środowiska Janezem Potocnikiem ws. wiosennych polowań na ptaki na Malcie.
Wniosek został przygotowany przez BirdLife Malta, które od wielu lat jest zaangażowane w działania na rzecz powstrzymania masowych polowań na tej wyspie. Rząd maltański regularnie otrzymuje od Komisji Europejskiej derogacje od sformułowanego w Dyrektywie Ptasiej zakazu polowań na ptaki wracające z zimowisk na tereny lęgowe, jednocześnie systematycznie naruszając warunki, których spełnienia wymaga unijne prawo. Malta deklaruje, że gatunkami łownymi są tylko przepiórka i turkawka (obydwa gatunki zmniejszają swoją liczebność w Europie, w Polsce również), jednak wiadomo, że przy okazji ginie wiele rzadkich i chronionych gatunków, zwłaszcza szponiastych (m.in. błotniaki, trzmielojady, gadożery).
BirdLife Malta rozesłało do innych partnerów BirdLife International prośbę o wsparcie w nawiązaniu kontaktu z posłami do Parlamentu Europejskiego, którzy popierają wniosek o spotkanie z komisarzem Potocnikiem w celu znalezienia rozwiązania problemu. Przygotowaliśmy i rozesłaliśmy prośbę o poparcie do 46 przedstawicieli Polski w PE. 12 europosłów, z różnych grup politycznych, pozytywnie odpowiedziało na nasz apel. Łącznie pod wnioskiem podpisało się 34 parlamentarzystów z 10 krajów. Bardzo nas cieszy, że polscy deputowani są najliczniejszą reprezentacją narodową (np. na 72 brytyjskich posłów zasiadających w PE pod listem podpisało się 9), która wsparła tę inicjatywę. Są to (wg kolejności alfabetycznej):
O dalszych losach tej inicjatywy będziemy informować na naszej stronie i na Facebooku
Fot. Gadożer – jeden z ptaków nielegalnie zabijanych podczas wiosennych polowań na Malcie / Archiwum BirdLife Malta