Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest jednocześnie pierwszym dniem 9. polskiego sezonu Spring Alive – międzynarodowej akcji edukacyjnej zachęcającej do wypatrywania ptasich posłańców wiosny.
W ramach Spring Alive zapraszamy do wypatrywania pierwszych bocianów, jaskółek dymówek, kukułek, jerzyków i żołn oraz do rejestrowania obserwacji na stronie www.springalive.net Wybór gatunków nie jest przypadkowy. Poza wciąż rzadką i stosunkowo mało znaną żołną (żyjącą głównie na południu kraju), pozostałe ptaki są doskonale znane i lubiane. Dodatkowo ich przylot jest rozciągnięty w czasie – pierwsze bociany dolatują do Polski już teraz, na początku kwietnia pojawią się jaskółki dymówki. Powrót kukułek przypada na połowę kwietnia, a na przełomie kwietnia i maja z afrykańskich zimowisk przybywają jerzyki i żołny.
Dzięki tak dobranym gatunkom i mapom generowanym przez stronę na podstawie wprowadzanych obserwacji możliwe jest śledzenie postępu wiosny zarówno w różnych regionach Polski, jak i w całej Europie. Do dzielenia się informacjami w ramach Spring Alive OTOP zaprasza wszystkich miłośników przyrody, a zwłaszcza dzieci i młodzież z rodzinami oraz nauczycielami – zachęca Hanna Rachwald, specjalista ds. edukacji w OTOP, koordynator akcji.
Spring Alive odbywa się w ponad 50 krajach Europy, Azji Środkowej i Afryki, gdzie koordynacją zajmują się organizacje partnerskie światowej federacji BirdLife International. W Polsce sezon trwa od 21 marca do 21 czerwca, ale np. uczestnicy z państw afrykańskich zaczynają odnotowywać swoje obserwacje w okresie, kiedy u nas panuje już jesień, a pierwsze bociany i przedstawiciele innych gatunków dolatują na zimowiska.
Zachęcamy nie tylko do obserwacji ptaków, ale również do ich aktywnej ochrony. Ten cel przyświeca działaniu „Sprzątamy bocianie podwórko” polegającemu na usuwaniu z okolic gniazd bocianów sznurków od snopowiązałek. Sznurki znoszone do gniazd przez dorosłe ptaki zagrażają pisklętom, którym okręcają się wokół nóg prowadząc do zakażeń, a czasem również do śmierci. Ochrona bocianów na terenach lęgowych jest bardzo ważna, zwłaszcza w kontekście zagrożeń czekających na nie na szlakach migracyjnych.
Poza możliwością podzielenia się obserwacjami, na stronie akcji znaleźć można ofertę ciekawych gier i konkursów przygotowanych z myślą o najmłodszych i trochę starszych obserwatorów. Wśród tych ostatnich znalazły się takie propozycje jak konkurs na najciekawszy wpis na „Blogu wiosny” oraz plastyczny „Dlaczego lubię ptaki kampanii Spring Alive?” . Ten ostatni jest skierowany do osób poniżej 16. roku życia. Autorzy prac z Polski staną w szranki z zawodnikami z rówieśnikami z innych państw europejskich. Na zwycięzcców czekają nagrody, m.in. aparaty fotograficzne.