Udane wycieczki, ciekawe obserwacje i piekna pogoda – tak przebiegały Europejskie Dni Ptaków 2015.
1. Szpak (45.465 osobników)
2. Czajka (13.063 osobników)
3. Gęgawa (6.441 osobników)
Żuraw, ptak tegorocznych EDP znalazł się tuż za podium – zaobserwowaliście 4.372 osobników.
Pierwsze raporty od obserwatorów z tegorocznych Europejskich Dni Ptaków zawierają ptaki z ponad 160 gatunków.
Trzy zanotowane gatunki pojawiają się w Polsce rzadko, a obserwacje te – po zgłoszeniu przez przewodników – powinny jeszcze zostać zweryfikowane przez Komisję Faunistyczną.
To kormoran mały zanotowany w Spytkowicach (woj. małopolskie), kurhanniki widziane w Telatynie i Lublinie (woj. lubelskie) oraz w Miedznej Murowanej (woj. łodzkie), a także błotniak stepowy oraz kolejny kormoran mały zaobserwowany w Budzie Stalowskiej (woj. podkarpackie).
Ciekawe były także obserwacje gatunków spotykanych w Polsce tylko na przelotach: drzemlika widzianego w Lublinie i w Spytkowicach (woj. małopolskie) oraz świergotka rdzawogardłego zaobserwowanego w Ibramowicach (woj. dolnośląskie), w Sątopach-Samulewo (woj. warmińsko-mazurskie) i Morawicy (woj. świętokrzyskie).
Niecodziennej o tej porze roku obserwacji bociana czarnego dokonano w Rogoźnie w woj. kujawsko-pomorskim.
Zanotowano także kilka obserwacji gatunków, które już przyleciały do Polski na zimę. To jer (Łąg, pomorskie), bekasik (Telatyn, lubelskie), błotniak zbożowy (Niepołomice, małopolskie) oraz myszołów włochaty (Mogilany, małopolskie). Gratulujemy!
W woj. podkarpackim p. Dorota Mróz prowadziła wycieczkę wokół zbiorników w dolinie Jasiołki i po pobliskich łąkach.
A tak było w niedzielę na wycieczce uczestników Akademii Młodych Biologów „Lykeion”, którzy wybrali sie do Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki” w Katowicach. Za zdjęcia dziekujemy Przewodniczce – p. Agnieszce Kowalczyk.
W podwarszawskim Raszynie o ptakach opowiadała Beata Kojtek, liderka warszawskiej grupy lokalnej OTOP. Nad grupą pojawiły się m.in. stada czajek.
W woj. Śląskim Aleksandra i Jacek Paździor opowiadali o ptakach. Oto fotorelacja z ich wyprawy:
Czernice:
Pliszka żłóta:
Uczestnikom wyprawy w Spytkowicach z Krzysztofem Czajowskim udało się zaobserwować kormorana małego. Gratulujemy!
Kulik wielki w locie:
Na spacer po warszawskim Parku Skaryszewskim prowadzony przez Magdę Dziadosz przyszło 40 osób.
Pan Sławomir Doliński, który organizował wycieczkę na trasie Inowrocław-Gocanowo-Ostrowo uchwycił żurawie w pełnej krasie. Dziękujemy za piękne zdjęcia.
Na spacer zorganizowany wraz z Biebrzańskim Parkiem Narodowym przyszło ok 40 osób. Trasa wiodła ze Starego Rynku w Goniądzu brzegiem rzeki Biebrzy do mostu, potem wzdłuż drogi na Wólkę Piasecką do wieży widokowej, a stamtąd z powrotem do Goniądza. Najliczniejszy z gatunków był szpak, na drugim miejscu kwiczoł.
Pani Irena Handzlik przesłała nam relację z wycieczki szkolnej 2 października. Uczniowie klasy IV SP w Proboszczowie liczyli ptaki żyjące bliżej domów ludzkich (osiedle mieszkaniowe i park). Uczniowie klasy V liczyli ptaki żyjące w pobliżu lasu (aleja lipowa, rezerwat Ostrzyca Proboszczowicka). Łącznie ptaki liczyło 19 osób. Najliczniejszym gatunkiem spaceru był wróbel (53), sierpówka (47) i bogatka (46).
Panu Wieczesławowi Michalczukowi z Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego udało się zaobserwować szpaki, bekasika, i kurhannika.
Dziękujemy naszym Przewodnikom-Wolontariuszom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych Europejskich Dniach Ptaków. Czekamy na zdjęcia z Waszych wypraw.