Ze względu na pojawiające się doniesienia o występowaniu na terenie Polski przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI – Highly Pathogenic Avian Influenza) prosimy o zwrócenie uwagi na występowanie w terenie padłych ptaków, szczególnie wodnych. Są one naturalnym rezerwuarem wirusa w środowisku. Pamiętajmy także, że zima jest dla zwierząt trudnym okresem i śmierć pojedynczych osobników jest na ogół powodowana trudnymi warunkami.
W przypadku zauważenia większej liczby padłych ptaków należy poinformować o tym właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zajmie się on ich zebraniem i przesłaniem do analizy (konieczne jest do tego wystawione przez niego skierowanie). Znalezionych ptaków nie należy dotykać, zabierać, pobierać od nich piór lub innych fragmentów.
Nie stwierdzono, aby obecnie notowany w Polsce podtyp wirusa przenosił się na człowieka, ale poprzez kontakt z chorym ptakiem możemy stać się wektorem rozprzestrzeniania się choroby (jeśli potem przekażemy w jakiś sposób wirus na inne osobniki, w tym hodowlane).
Bieżące informacje na temat wystąpień ptasiej grypy w Polsce można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii (https://www.wetgiw.gov.pl/) oraz na stronie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (http://www.piwet.pulawy.pl/).