Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowych Dniach Ptaków Wędrownych w ramach akcji Spring Alive!
Spring Alive to międzynarodowy projekt, w którym dzieci z Europy, Afryki i Centralnej Azji wraz ze swoimi rodzinami i nauczycielami obserwują ptasie powroty na lęgowiska. Na stronie www.springalive.net rejestrowane są pierwsze obserwacje 5 gatunków migrujących ptaków: bocian biały, dymówka, kukułka, jerzyk i żołna. W ten sposób tworzona jest mapa postępów wiosny.
W ramach Światowych Dni Ptaków Wędrownych, które obchodzone są w drugi weekend maja, zachęcamy do wyjścia w teren i obserwacji migrujących ptaków, nie tylko tych rejestrowanych w ramach Spring Alive.
W dniach 11–13 maja 2018 r. zorganizuj ptasią wycieczkę w swojej okolicy i przekaż nam, które gatunki pospolitych ptaków wędrownych zaobserwowałeś. Czy wszystkie już przyleciały? Może są wśród nich gatunki Spring Alive?
O co chodzi? Podczas wycieczki będziecie odznaczać, które gatunki ptaków z naszej listy były przez Was zaobserwowane. Nie chodzi o liczbę osobników. Zależy nam na liczbie uczestników każdej wycieczki. Dzięki temu będziemy mogli zarejestrować Wasze obserwacje na stronie Spring Alive.
Zapraszamy do wzięcia udziału szkoły, przedszkola i nauczycieli! Będzie to doskonała okazja, by opowiedzieć uczniom o ptasich migracjach i nauczyć się rozpoznawać podstawowe gatunki ptaków.
Wystarczy, że wypełnisz formularz i podasz w nim podstawowe informacje dotyczące Twojego wydarzenia.
Materiały pomocnicze dla prowadzących wycieczki:
– lista ciekawostek i informacji dotyczących 12 gatunków rejestrowanych w ramach naszej akcji,
– prezentacja multimedialna (kierowana do nauczycieli) ze wskazówkami, jak rozpoznawać te gatunki w terenie, (dostępna także jako pdf)
– wzór plakatu, który będzie można wydrukować i wykorzystać w promocji wydarzenia.
Lista wycieczek będzie dostępna na mapie wydarzeń na stronie Spring Alive.
Jakie są obowiązki organizatorów wycieczek?
Każdy organizator wycieczki jest zobowiązany wypełnić formularz online do 18 maja 2018 r.
W formularzu należy zaznaczyć, które ptaki były widziane podczas wycieczki.
W przypadku pytań prosimy o kontakt: springalive@otop.org.pl