Poszukujemy Dyrektora OTOP | rekrutacja
29 października 2020
Czy uda się przekonać Komisję Europejską do wycofania propozycji WPR?
2 listopada 2020
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2020 | wyniki z Polski

Samiec zięby, fot. Monika Klimowicz-Kominowska

„Usiadła zięba na dębie:
– Na pewno dziś się przeziębię!” – pisał Jan Brzechwa w wierszu „Ptasie plotki”. W tym roku migrujące zięby postanowiły jednak nie chorować, tylko zewrzeć szyki i wygrać ptasią rywalizację w ramach Europejskich Dni Ptaków!

W pierwszy weekend października po raz 27. europejscy obserwatorzy ptaków świętowali EuroBirdwatch, zwane w Polsce Europejskimi Dniami Ptaków. Pandemia COVID-19 pokrzyżowała jednak plany – uczestników było znacznie mniej niż w latach ubiegłych, a niektóre państwa odwołały wszelkie ptasie wydarzenia. O wynikach rywalizacji pomiędzy poszczególnymi państwami pisaliśmy tutaj.

Z Szybkich Raportów, przesłanych przez uczestników wydarzeń w Polsce wyłoniła się trójka zwycięskich gatunków: zięby ( 15.191 osobników), tuż za nimi szpaki (15.005 osobników), a trzecie miejsce zajęły żurawie (9.953 osobniki). Jednak dane z bardziej szczegółowych elektronicznych kart obserwacji nieco wywróciły tę kolejność. Po sprawdzeniu danych ze stu nadesłanych kart wyłoniły się następujące wyniki: miano zwycięzcy nadal dzierży zięba – zaobserwowano 21.382 osobniki. Na drugim miejscu zaszła zmiana – nieoczekiwanie na podium pojawił się zeszłoroczny zwycięzca, czyli grzywacz (20.163 osobniki), a szpak spadł na trzecie miejsce (17.275 osobników). Poza podium wylądował żuraw – 10.958 osobników to za mało, by konkurować z finałową trójką. Wyniki pierwszej dwudziestki przedstawia poniższa tabelka:

 

Co w niej zaskakuje, to całkiem liczna reprezentacja dymówek (12. miejsce). Być może wiąże się to z dość ciepłym i pogodnym wrześniem i nieco opóźnioną jesienią.

Z ciekawszych obserwacji wymieńmy pierwsze pojawienie się kani rudej w Parku Narodowym Gór Stołowych, świergotki rdzawogardłe w Woli Zarczyckiej, Zubrzyku i Markowej, 127 [!] wąsatek w Rydzynie-Osiecznej,  orzeł przedni i bekasik w Siedliskach Kolonii, drzemlik w Krynicy Morskiej czy… spóźniony mocno jerzyk w Warszawie. Pojawiały się też sporadycznie pliszki żółte i górskie, gąsiorki, śpiewaki, ostrygojady czy oknówki.

W sumie nasi obserwatorzy policzyli 134.592 ptaki. We wszystkich wydarzeniach (łącznie z liczeniami indywidualnymi) Europejskich Dni Ptaków 2020 w Polsce wzięło udział 1495 osób.

Dziękujemy wszystkim organizatorom wydarzeń, uświetniających Europejskie Dni Ptaków 2020. To dzięki Wam rzesza ptakolubów ciągle rośnie!

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl