Rok 2021 był pierwszym w historii Zimowego Ptakoliczenia bez ptasich wycieczek. W trosce o zdrowie wolontariuszek i wolontariuszy, organizujących wydarzenia Zimowego Ptakoliczenia oraz uczestniczek i uczestników zdecydowaliśmy, że zmienimy formułę styczniowych liczeń. Tak narodziło się Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu. Zachęcaliśmy wszystkich ptakolubów do liczenia naszych skrzydlatych sąsiadów w naszym otoczeniu , a dokładnie w karmnikach i przy karmnikach. Prosiliśmy także o informacje o miejscu obserwacji, warunkach atmosferycznych, rodzaju pokarmu w karmniku, a także ewentualnych urazach czy oznakach chorób u naszych karmnikowych gości.
Liczba wypełnionych elektronicznych kart obserwacji świadczy o tym, że Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu przypadło miłośnikom ptaków do gustu. Nie wiemy, jakie obostrzenia (lub ich brak) będą obowiązywały w styczniu 2022, ale już teraz możemy Wam obiecać: w przyszłym roku też będziemy liczyć ptaki przy karmnikach i w ich pobliżu!
Wyniki Zimowego Ptakoliczenia z Dystansu
Liczba nadesłanych kart obserwacji: 861. Musimy przyznać, że nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania!
Ranking województw: najwięcej obserwatorów liczyło ptaki w województwie wielkopolskim (143 karty), mazowieckim (127) oraz śląskim (120). Zachęcamy do mobilizacji obserwatorów z województwa świętokrzyskiego (8 kart).
Miejsce obserwacji: obserwowaliście ptaki głównie w przydomowych ogrodach na wsi (293), z okna (200) i w przydomowych ogrodach w mieście (178). Niektóre opisy miejsc były tak dokładne, że bez problemu wizualizowaliśmy je sobie i czuliśmy się, jakbyśmy stali pod Waszym karmnikiem. 😉 Najbardziej nas cieszy, że w większości opisów obecne są drzewa lub zakrzewienia.
Dokarmianie czyli co serwujecie ptakom w karmnikach: słonecznik, kule tłuszczowe (często samodzielnie robione) i mieszanki ziaren – to najczęstsze smakołyki, które serwujecie ptakom. W karmnikach pojawia się także słonina, owoce (w tym także mrożone), orzechy, płatki owsiane i ryżowe, kasze, nasiona dzikich roślin, larwy mącznika, a czasem absolutnie wykwintne ptasie dania („kule smalcowe zmieszane z mielonymi orzechami włoskimi, mieloną kukurydzą, mielonym słonecznikiem i siemieniem lnianym”, „tłuszcz z nasionami w dużych łupinach orzechów”). Niektórzy mają nawet osobne karmniki dla ziarnojadów, a osobne dla mięsożerców! („Mieszanki ziaren w 5 karmnikach i 2 karmniki dla drapieżników i dzięciołów z mięsem i tłuszczem pokrojonym i mielonym”). Sporo osób wystawia ptakom wodę. Zauważacie też, że ptaki chętnie korzystają z naturalnego pokarmu – przeszukują drzewa i krzewy w poszukiwaniu nasion i owoców, przysiadają na pozostawionych trawach i chwastach, z których wyskubują nasiona. Niestety, potrafią buszować też w osiedlowych śmietnikach i pożywiać się znalezionymi w nich resztkami.
Ptasie problemy: do Waszych karmników czasem zaglądają ptaki nie w pełni sprawne. Zgłoszono m.in. bogatkę z naroślą na skrzydle, ptaki z przerośniętym dziobem (sikora uboga), mazurka, kosa i bogatki bez sterówek i sierpówki z ubytkami w ogonie, zięby ze spuchniętymi lub niesprawnymi nogami, gołębia ze zdeformowaną stopą, osowiałego mazurka, dzwońca i czyża, nastroszoną czeczotkę, która chwilę później umarła, szpaka z niesprawną nogą, kawkę bez stopy i kawkę kulejącą, kawkę z asymetrią skrzydeł, bogatkę z niedowładem nogi, mazurki ze śladami po infekcjach, srokę ze zmętniałą soczewką, bogatkę i gołębia z ptasią ospą, sójkę bez jednego palca, bogatkę z garbem, wronę z uszkodzoną nogą, srokę bez nogi i jej koleżankę bez ogona, wróbla bez nogi i kolejnego ze skrzywieniem dzioba.
Co ciekawe – wśród ptaków z uszkodzeniami stóp lub nóg przodują zięby (najwięcej zgłoszeń). Czyżby to efekt zaniechania migracji i pozostania na zimę?
Zaobserwowaliście także kilka ptaków z aberracjami barwnymi (modraszka, trznadel, mazurki, kawki, kos).
Na szczęście większość widzianych przez Was ptaków była w doskonałej formie, mimo mrozu i śniegu.
Wyniki liczenia – czyli finałowa 20
Oprócz ptaków Wasze karmniki zostały odwiedzone przez wiewiórki i myszarki polne.
W sumie przy Waszych karmnikach i w ich pobliżu policzyliście 48 303 ptaki.
Dziękujemy wszystkim obserwatorkom i obserwatorom. Planujemy Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu wprowadzić na stałe do kalendarza wydarzeń OTOP. Być może zmienimy nieco nazwę, czas obserwacji (np. wydłużymy je do kilku tygodni) i sposób zbierania danych (np. przez portal ornitho.pl i aplikację NaturaList). Będziemy o tym informować na bieżąco.