Ptasia grypa na Wybrzeżu - OTOP
Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu 2021 | wyniki
19 lutego 2021
Source areas and stepping stones in Aquatic Warbler conservation | Zaproszenie na sympozjum
10 marca 2021
Pokaż wszystkie
Ptasia grypa na Wybrzeżu

Martwy kormoran w Bałtyku, fot. Agnieszka Chabros

Dochodzą nas liczne i bardzo niepokojące sygnały o setkach martwych ptaków – głównie łabędzi niemych i kormoranów, które znajdowane są na Wybrzeżu (m.in. nad Zatoką Pucką i w zachodniej części wybrzeża). Sytuacja ta związana jest związana z pojawieniem się ptasiej grypy, potwierdzonej u łabędzi z Zatoki Puckiej.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) jest chorobą zwalczaną z urzędu i każdorazowo jej stwierdzenie podlega urzędowej procedurze ograniczającej możliwość zakażenia ptaków hodowlanych, a w przypadku gdy do tego doszło – do rozprzestrzeniania się choroby na inne stada. Z tego względu przepisy prawa skupiają się na ochronie ptaków hodowlanych. Dotyczy to zarówno prawa ogólnokrajowego (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2017 r., http://piwwejherowo.bip2.pl/pobierz/33v7y1K7q0D0G1V60142C4O361T1C0i6.html), jak i przepisów lokalnych, dostępnych na stronach internetowych organu właściwego dla miejsca wystąpienia ogniska grypy ptaków (czyli Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego, w w tym przypadku – PIW w Wejherowie, http://piwwejherowo.bip2.pl/page/23.html).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna HPAI jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (http://www.piwet.pulawy.pl/piwet2019/komunikaty#bulletin-item-3)

Rezerwuarem choroby są ptaki dzikie, przeważnie ptaki wodne, ale nie tylko – potwierdzano przypadki zachorowań wśród niemal wszystkich grup.

Ze względu na sytuację,  w pobliżu obszaru zapowietrzonego (zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych, które mogą być potencjalnym miejscem przekazywania wirusa grypy ptaków), zalecamy zaniechanie dokarmiania ptaków. Ich gromadzenie się przy karmnikach może sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby. Prosimy także o niezbliżanie się do łabędzi, gęsi i kaczek na terenie rezerwatu Beka, zwłaszcza na przybrzeżnej części ścieżki edukacyjnej, a także w pozostałych lokalizacjach, w których znajdowane są martwe ptaki.

W przypadku znalezienia martwych ptaków prosimy o zgłoszenie na poniższe numery telefonów do pracowników gminy Puck lub OTOP-u:
601 680 425
796 501 234
607 970 788
797 128 903

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl