Konferencja „Wingspan: Partnerstwo dla ptasio-przyjaznej transformacji energetycznej” – wiadomości z Brukseli - OTOP

Konferencja „Wingspan: Partnerstwo dla ptasio-przyjaznej transformacji energetycznej” – wiadomości z Brukseli

Dajmy Odrze zdrowie!
22 października 2024
Migrujące siewki w niebezpieczeństwie: aktualizacja Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych
29 października 2024
Show all
Konferencja „Wingspan: Partnerstwo dla ptasio-przyjaznej transformacji energetycznej” – wiadomości z Brukseli

W dniach 15-17 października w Brukseli odbyła się coroczna konferencja „Wingspan”, zrzeszająca instytucje naukowe, sektor prywatny, think tanki oraz organizacje pozarządowe. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele europejskich i globalnych instytucji kształtujących standardy środowiskowe, takich jak Komisja Europejska ds. Energii i Środowiska (DG Energy, DG Environment) oraz Program Środowiskowy ONZ (UNEP). Oczywiście, na konferencji nie zabrakło także Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP). Była to okazja nie tylko do zdobycia nowej wiedzy, ale także do wymiany doświadczeń, sukcesów i obaw z naszymi partnerami z BirdLife International, którzy przyjechali m.in. z Anglii, Belgii, Węgier i innych krajów.

Tegoroczna konferencja skupiła się na opracowaniu najlepszych standardów ochrony ptaków oraz innych zwierząt w kontekście legislacji, planowania i ewaluacji działań związanych z wdrażaniem odnawialnych źródeł energii. Prezentacje, debaty i warsztaty obejmowały zarówno zagadnienia regulacyjne, jak np. interpretacje wymogów unijnych dyrektyw, jak i działania naukowe związane z behawiorystyką ptaków. Poruszono także kwestie techniczne, takie jak monitoring przed i po inwestycyjny.

Zespół BirdLife International, z którym OTOP współpracuje na co dzień, kilkukrotnie prezentował swoje projekty związane z mapowaniem wrażliwości ptaków na morską i lądową energetykę wiatrową. Prezentacje Trisa Alissona, dr Larissy Biasotto oraz Bruny Arbo-Meneses z Global Science Team dotyczyły m.in. zastosowania metodologii „AVISTEP” w mapowaniu wrażliwości ptaków na wiatraki (również w Polsce) oraz zagrożeń, takich jak kolizje, odstraszanie czy przemieszczanie się ptaków. Omówiono także hierarchię działań łagodzących, które mogą minimalizować konflikty między inwestycjami w OZE a ptakami.

Ciekawym punktem konferencji były badania prowadzone przez francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS), które zaprezentowała Constance Blary. Wyniki wieloletnich badań nad percepcją turbin wiatrowych przez najbardziej narażone gatunki ptaków wskazują, że proces unikania kolizji jest trójfazowy: zauważenie turbiny (wizja i odbiór kontrastów kolorystycznych), spostrzeżenie jej rotacji oraz reakcja (lub jej brak), na co wpływają zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne.

Wracamy do Warszawy z nową wiedzą i motywacją do dalszych działań, świadomi, że nie tylko w Polsce organizacje działają na rzecz ochrony ptaków. To zawsze uskrzydla!

Wpłacam