Raport BirdLife Europe i NABU „The Untapped Potential of Eco-schemes” pokazuje, że wprowadzone w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE tzw. ekoschematy – uznawane za kluczowy mechanizm ochrony środowiska w rolnictwie – nie spełniają swojej roli.
Mimo, że ekoschematy w założeniach mają wspierać ochronę klimatu, gleby, wody i różnorodności biologicznej, ich realizacja w wielu państwach członkowskich UE ogranicza się do najłatwiejszych, najprostszych działań o niskiej skuteczności środowiskowej. Najbardziej potrzebne rozwiązania – jak ochrona zapylaczy czy retencja wodna – pozostają praktycznie niewykorzystane przez rolników.
Autorzy raportu wskazują osiem rekomendacji, które mogą uczynić ekoschematy skutecznym narzędziem ochrony przyrody. Wśród nich: zwiększenie ambicji, wyższe stawki dla działań wspierających różnorodność biologiczną, uproszczenie procedur i większe wsparcie dla małych gospodarstw.
👉 [POBIERZ RAPORT w jęz. angielskim] 👈
Intensywne rolnictwo jest jedną z przyczyn spadku liczby ptaków w Europie. Dlatego BirdLife apeluje o zmianę kierunku Wspólnej Polityki Rolnej UE: pieniądze publiczne powinny trafiać do rolników, którzy realnie wspierają środowisko, a nie do tych, którzy spełniają minimalne wymagania formalne. Z tego powodu przygląda się dystrybucji środków publicznych w ramach mechanizmu tzw. ekoschematów.
Ekoschematy są stosunkowo nowym instrumentem Wspólnej Polityki Rolnej UE, zostały wprowadzone w perspektywie 2023–2027. Ich zadaniem jest wspieranie rolników w podejmowaniu działań korzystnych dla klimatu, gleby, wody i różnorodności biologicznej. Środki wypłacane w ramach ekoschematów mają zrekompensować koszty i amortyzować straty wynikające z prowadzenia bardziej zrównoważonej gospodarki rolnej.
Fot. Tomasz Wilk
BirdLife podkreśla, że rolnicy mogą i powinni być strażnikami przyrody, bo bez przyrody nie będzie rolnictwa.Ci, którzy stosują praktyki przyjazne naturze (np. utrzymują miedze i czyżnie, chronią lęgowiska ptaków), zasługują na większe wsparcie. Niestety, obecny system premiuje często największych, przemysłowych producentów, ignorując rolników działających zgodnie z zasadami agroekologii.
W Polsce w 2023 r. tylko 34,5% gospodarstw realizowało ekoschematy. Kluczowe dla naszego kraju problemy to: nierówności regionalne – większe gospodarstwa z centralnej i północnej Polski częściej korzystają z ekoschematów, podczas gdy małe gospodarstwa w regionach górskich i wschodnich mają utrudniony dostęp, skomplikowana biurokracja i zbyt sztywne wymagania.