Po raz kolejny wzięliśmy udział w „Pakcie dla mokradeł”! - OTOP

Po raz kolejny wzięliśmy udział w „Pakcie dla mokradeł”!

Kolejne spotkanie z sowami już za rogiem!
20 lutego 2025
Zostań Ambasadorem/Ambasadorką rzeki Wisły!
12 marca 2025
Show all
Po raz kolejny wzięliśmy udział w „Pakcie dla mokradeł”!

Fot. Tomasz Wilk

Drugi „Pakt dla Mokradeł” za nami. W dniach 3–5 lutego 2025 ponad 360 osób spotkało się w Poznaniu, by słuchać i rozmawiać o różnych aspektach ochrony mokradeł w Polsce.

Konferencja „Pakt dla Mokradeł”

„Pakt dla mokradeł” to konferencja integrująca przedstawicieli i przedstawicielki świata nauki, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zajmujących się w Polsce tematyką ochrony terenów podmokłych. Pomysłodawcami tego cyklicznego już wydarzenia, organizowanego raz na dwa lata, są naukowcy i działacze Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Ochrony Mokradeł. Od pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w 2023 r., jest to naprawdę duże i ważne wydarzenie. W tym roku organizatorem był Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, udział w konferencji wzięło ponad 360 osób.

Silna reprezentacja OTOP

OTOP było reprezentowane zarówno na pierwszej jak i tegorocznej konferencji. Udział w spotkaniu ma dla nas duże znaczenie, bo działania związane z ochroną terenów podmokłych i związanych z nimi gatunkami ptaków to ważna część naszej działalności. Warto tu wymienić, chociażby: ochronę siedlisk hydrogenicznych w naszych rezerwatach, ochronę zagrożonych gatunków ptaków powiązanych z takimi siedliskami (wodniczka, siewki łąkowe), a także walkę o systemowe zmiany umożliwiające ochronę takich siedlisk w skali całego kraju, w tym w szczególności w zakresie wspólnej polityki rolnej.

Podczas konferencji Jarek Krogulec i Krzysztof Stasiak wygłosili prezentację „Obszary pomostowe wodniczki (Acrocephalus paludicola) jako priorytet w renaturyzacji mokradeł” [PDF]. Ponadto zaprezentowaliśmy trzy postery: 

  1. „Kompostowanie jako sposób zagospodarowania biomasy” [PDF] (Łukasz Mucha);
  2. „Czy wynagradzanie rolników za dostarczanie dóbr publicznych pomoże w odtwarzaniu mokradeł?” [PDF] (Katarzyna Zagórska, Sviataslau Valasiuk, Aleksandra Pępkowska-Król);
  3. „Translokacja wodniczki Acrocephalus paludicola na Pomorze Zachodnie” (Małgorzata Mizgalska, Krzysztof Stasiak, Krzysztof Kałużny).

Na konferencji przedstawiciele Klubu Przyrodników na posterze „Warunki wodne torfowisk Baligówka, Kaczmarka, Bór za Lasem w kompleksie torfowisk Orawsko-Nowotarskich w 2024” [PDF] informowali także o wynikach działań wdrażanych w obszarze Natura 2000 Torfowiska Orawsko-Nowotarskie w ramach projektu Life MultiPeat, w którym uczestniczy OTOP. 

Konferencja była świetną okazją nie tylko do zaprezentowania naszych osiągnięć w zakresie ochrony mokradeł, ale przede wszystkim zdobycia wiedzy o wynikach badań naukowych i wynikach projektów innych organizacji. Ważna była również możliwość dyskusji i wymiany spostrzeżeń z innymi ekspertami i ekspertkami zajmującymi się różnymi aspektami ochrony mokradeł. Na koniec spotkania organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do odwiedzenia dwóch miejsc –  torfowiska Rzecin oraz stanowiska archeologicznego z megalitycznymi grobowcami kultury pucharów lejkowatych w Sobocie.

Podsumowanie i nagrania

Z podsumowaniem organizatorów można się zapoznać na stronie konferencji. Wykłady plenarne oraz panele dyskusyjne zostały nagrane – linki do nagrań znajdują się na tej samej stronie. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konferencji gratulujemy i dziękujemy za perfekcyjnie przygotowanie i ogromną dawkę wiedzy i informacji na temat mokradeł. Kolejna konferencja z cyklu odbędzie się już za dwa lata w Lublinie.

Wpłacam