Wizyta studyjna na Torfowiskach Orawsko-Nowotarskich - OTOP

Wizyta studyjna na Torfowiskach Orawsko-Nowotarskich

Na obrazku znajduje się zdjęcie wodniczki Acrocephalus paludicola - gatunku ptaka zagrożonego zyginięciem i zależnego całowicie od mokradeł; treść wpisu informuje o raporcie na temat biomasy z użytkowanych rolniczo mokradeł.
Raport o biomasie z podmokłych siedlisk użytkowanych rolniczo
30 maja 2025
obrazek informuje o wydaniu podręcznika na temat ponownego nawadniania osuszonych torfowisk
Praktyczny podręcznik ponownego nawadniania osuszonych torfowisk
5 czerwca 2025
Show all
Wizyta studyjna na Torfowiskach Orawsko-Nowotarskich
Fotografia przedstawia grupę osób stojących na zdegradowanym, poddawanym renaturyzacji torfowisku. Została wykonana podczas wizyty terenowej na Torfowiskach Orawsko-Nowotarskich

Ochrona torfowisk jest nierozerwalnie związana z ochroną awifauny. Torfowiska wysokie i przejściowe, charakterystyczne dla Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, są ważnymi siedliskami lęgowymi m.in. dla cietrzewia (Lyrurus tetrix), kszyka (Gallinago gallinago). To gatunki, które są wskaźnikami stanu ekosystemów mokradłowych, ściśle związane z otwartymi i półotwartymi przestrzeniami bagiennymi. Degradacja tych siedlisk prowadzi bezpośrednio do zaniku ich populacji.

Pod koniec maja wraz ze studentami Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, we współpracy z Klubem Przyrodników i Nadleśnictwem Nowy Targ, odbyliśmy wizytę terenową. Odwiedziliśmy dwa torfowiska wysokie – Baligówkę i Bór na Czerwonem. Zwracaliśmy uwagę na różnice w stanie siedlisk i skuteczności podejmowanych działań ochronnych, rozmawialiśmy o obserwacji gatunków wskaźnikowych oraz o możliwości działań hydrotechnicznych, które wspierają procesy renaturyzacyjne torfowisk. Zwracaliśmy uwagę na badania terenowe, które są niezbędne dla prowadzenia rzetelnego monitoringu i adaptacyjnego zarządzania obszarami chronionymi.

Studenci UJ, którzy brali udział w wizycie studyjnej, są uczestnikami programu międzynarodowego – tworzą grupę składającej się z osób studiujących w Polsce, a także studentów z Kazachstanu i Australii. To ważny kontekst, ponieważ udział międzynarodowej grupy pozwolił na wymianę doświadczeń i szerszą dyskusję o globalnym znaczeniu ochrony torfowisk i mokradeł.

Baligówka i Bór na Czerwonem to dwa ważne torfowiska wysokie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, które – choć podobne pod względem genezy – różnią się stanem zachowania i skalą działań ochronnych.

Oba torfowiska na mocy dyrektyw siedliskowej i ptasiej znajdują się na obszarze sieci Natura 2000, w którym ochronie podlegają m.in.:
7110* – *Torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe), siedlisko priorytetowe
7120Torfowiska wysokie zdegenerowane, lecz zdolne do naturalnej i stymulowanej regeneracji,
7140Torfowiska przejściowe i trzęsawiska,
91D0* – *Bory i lasy bagienne, siedlisko priorytetowe

Bór na Czerwonem

Bór na Czerwonem jest rezerwatem przyrody o powierzchni liczącej dziś ok. 114,7 ha (z otuliną 68 ha).Został powołany do życia w roku 1925 jako „rezerwat torfowiskowy, przeznaczony na cele naukowo-doświadczalne”, a w 2018 roku został wpisany na listę Ramsar (teren wodno-błotny o znaczeniu międzynarodowym). Obejmuje dobrze zachowaną kopułę torfowiska wysokiego, w otoczeniu bagiennych borów górskich i podlega ochronie czynnej. Jego warunki hydrologiczne są stabilne, ale wymagają monitoringu. W ostatnim czasie zrealizowano tam szereg działań ochronnych (usunięto niepożądane drzewa, zablokowano rowy odwadniające, wypełniając je biomasą z usuniętych drzew, etc.). Wraz ze studentami oglądaliśmy i ocenialiśmy ich skutki.

Baligówka

Z kolei Baligówka to torfowisko, na którym mamy do czynienia z większym  stopniem zdegradowania, wynikającym z wcześniejszej eksploatacji i podejmowanych tu działań odwadniających. Obecnie jest miejscem renaturyzowanym. W ramach projektu LIFE MultiPeat – zbudowano przetamowania służące wzmocnieniu retencji wodnej. Podczas wizyty studyjnej przeprowadzone zostało pokazowe badanie stanu nawodnienia z wykorzystaniem automatycznych rejestratorów poziomu wody typu DIVER. Urządzenia te umożliwiają uzyskiwanie danych o zmianach zwierciadła wody w torfie w cyklu dobowym i sezonowym, co jest kluczowe dla oceny efektywności działań retencyjnych oraz planowania kolejnych etapów prac.

Torfowisko Baligówka jest obszarem, na którym OTOP we współpracy z Klubem Przyrodników prowadzi aktywne działania nawadniające, mające na celu przywrócenie naturalnych procesów torfotwórczych oraz odbudowę siedlisk kluczowych dla ochrony awifauny bagiennej. Więcej o tych działaniach można przeczytać tutaj: https://otop.org.pl/2024/12/12/otop-i-klub-przyrodnikow-nawadniaja-torfowiska-w-kotlinie-orawsko-nowotarskiej/.

Zdjęcia z wizyty terenowej: Magdalena Gościniak i Krzysztof Basista

fot. Krzysztof Basista

 

fot. Krzysztof Basista

 

fot. Krzysztof Basista

 

fot. Krzysztof Basista

 

fot. Magdalena Gościniak

 

fot. Magdalena Gościniak

 

fot. Magdalena Gościniak

fot. Magdalena Gościniak

fot. Magdalena Gościniak

 

fot. Magdalena Gościniak

 

fot. Magdalena Gościniak

 

fot. Magdalena Gościniak

 

fot. Magdalena Gościniak

 

fot. Magdalena Gościniak

 

fot. Magdalena Gościniak

fot. Magdalena Gościniak

 

Wpłacam