20 maja ponad 1000 osób ustanowiło historyczny rekord w liczbie obserwatorów podpatrujących ptaki jednego dnia. Rekord został ustanowiony w ramach Ptasiej Majówki organizowanej przez OTOP.
Z okazji Ptasiej Majówki odbyło w całej Polsce odbyło się ponad 50 spotkań i spacerów, m.in. Lublinie, Wrocławiu, Puławach, Sieradzu, Gdańsku, Katowicach, Gołdapi i Kruszwicy. W Srokowie (warmińsko-mazurskie) zorganizowano rajd rowerowy, w Knurowie-Krywałdzie (śląskie) uczestnicy przeszli ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną nad „Stawem Zacisze”, a częstochowianie spotkali się w Mstowie i urządzili wycieczkę wzdłuż Warty.
Na wszystkich uczestników Ptasiej Majówki w Warszawie nad Wisłą, w klubie „Cud nad Wisłą”, czekała moc atrakcji, m.in. wspólne obserwowanie ptaków, konkursy z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. W konkursie wiedzy o ptakach udział wzięło kilkadziesiąt osób. Rywalizacja była zacięta, a po dogrywce pierwszą edycję Ptakoquizu wygrała Julia Salak. Nagrodą był „Przewodnik Collinsa. Ptaki” wydany w tym roku przez Oficynę Wydawniczą MULTICO we współpracy z OTOP.
Zobacz galerię zdjęć z Ptasiej Majówki w Warszawie |
W drugiej edycji konkursu, główną nagrodę – czterodniową wycieczkę w ujście Warty, ufundowaną przez Klub Podróży Horyzonty – wygrał Łukasz Zawadka, który jako jedyny tego dnia uzyskał maksymalną liczbę punktów w quizie.
W Ptasiej Majówce wzięli także udział przedstawiciele Fundacji Synapsis, którzy oferowali budki lęgowe dla ptaków oraz wiele przepięknych ptasich drobiazgów. Najmłodsi uczestnicy Ptasiej Majówki w Warszawie mogli nauczyć się rozpoznawania śpiewu ptaków od pluszaków oraz własnoręcznie wykonać ptasi znaczek-przypinkę. Animatorki zabaw malowały dziecięce buzie i rączki, a także pomagały namalować na rozdawanych koszulkach wybrane gatunki ptaków z kampanii edukacyjnej Spring Alive: kukułkę, żołnę, bociana białego, jaskółkę dymówkę i jerzyka.
Zdjęcia: Kamila Nienałtowska