Chrońmy gawrony | podpisz petycję do MKiŚ - OTOP
Wygraliśmy sprawę o dostęp do analizy finansowej na budowę stopnia wodnego na Wiśle!
26 marca 2024
Wiosenna lektura: nowy numer „Ptaków”
3 kwietnia 2024
Show all
Chrońmy gawrony | podpisz petycję do MKiŚ

Fot. Hania Żelichowska

Status prawny gawronów w Polsce jest niejednolity. Poza obszarem administracyjnym miast jest objęty ochroną ścisłą i ochroną częściową w tym obszarze. Oznacza to, że zgodnie z prawem (1) w miastach możliwe jest usuwanie gniazd gawronów z obiektów budowlanych lub terenów zieleni w okresie od 16 października do końca lutego, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. W praktyce taki zapis oznacza, że w wyżej wymienionym okresie nie jest wymagana żadna zgoda na usunięcie gniazd, a tego typu praktyki są całkowicie poza kontrolą ornitologów. Dodatkowo władze lokalne występują z wnioskami do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska o wydanie zezwolenia na niszczenie siedlisk gawrona będących miejscem rozrodu i/lub odpoczynku, lub na płoszenie ptaków i usuwanie gniazd poza wzmiankowanym okresem.

Tymczasem w ciągu ostatnich lat liczebność populacji gawronów spadła o 57%,  i spada dalej o 5% rocznie.  Te alarmujące dane sprawiły, że gawron znalazł się na Czerwonej liście ptaków Polski, ze statusem VU (narażony na wyginięcie). Pomimo fatalnej kondycji gawroniej populacji lokalne władze – jak Polska długa i szeroka – nadal podejmują działania, które skutkują rozbiciem kolonii gawronów, nieprzystępowaniem do lęgów lub porzucaniem ich.

Dlatego postanowiliśmy działać, a Wy nas możecie w tym wesprzeć!

Przygotowaliśmy petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w której wnioskujemy o objęcie WSZYSTKICH gawronów ochroną ścisłą. Podpiszcie ją, namówcie swoich znajomych do podpisania, udostępnijcie. Działajmy razem dla dobra tych wspaniałych, mądrych ptaków.

Stanowisko OTOP w sprawie ochrony gawronów

(1)   Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt,  § 9. ust. 2

Wpłacam