Rozwiązania oparte na przyrodzie w walce z eutrofizacją Morza Bałtyckiego - OTOP

Rozwiązania oparte na przyrodzie w walce z eutrofizacją Morza Bałtyckiego

Grafika: Alicja Gadomska

Rozwiązania oparte na przyrodzie i ochrona wód Morza Bałtyckiego przed eutrofizacją (ang. Further reducing nitrate pollution in the Baltic Sea by implementing Nature-Based Solutions) to projekt mający na celu promocję i zwiększenie częstotliwości wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie, służących ochronie wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z działalności rolniczej. Głównymi odbiorcami projektu są gospodarstwa rolne, instytucje publiczne odpowiedzialne za sektor rolny i ochronę środowiska, a także średnie i wyższe szkoły rolnicze.

W trakcie realizacji projektu, który potrwa niemal 3 lata, poprzez publikacje, webinary czy wizytę studyjną interesariuszom projektu zaprezentowane zostaną przykłady praktyk rolniczych umożliwiających między innymi ograniczenie spływu biogenów z pól uprawnych do wód powierzchniowych. Podkreślony zostanie szereg korzyści, które z wdrażania tych praktyk czerpać mogą zarówno rolnicy i rolniczki, jak i ogół społeczeństwa.

Podjęte zostaną działania rzecznicze ukierunkowane na ujęcie we wspólnej polityce rolnej dobrze zaprojektowanych i adekwatnie wynagradzanych zachęt dla gospodarstw rolnych. Będą to ekoschematy i interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne wspierające między innymi ochronę łąk, tworzenie i odtwarzanie stref buforowych, w tym w oparciu o siedliska podmokłe i torfowiska. Systemowe wsparcie dla promowanych rozwiązań zapewnić mogą także odpowiednio zaprojektowane strategie i programy. Dlatego konsultowane będą opracowywana właśnie „Strategia ochrony mokradeł w Polsce”, aktualizowany co 4 lata „Program azotanowy” czy mający wkrótce powstać krajowy plan odbudowy zasobów przyrodniczych.

Ważną częścią projektu będzie zabieganie o uwzględnienie w zakresie programu średnich i wyższych szkół rolniczych rozwiązań opartych na przyrodzie. Duży nacisk położony zostanie na tworzenie i odtwarzanie w krajobrazie rolniczym bagiennych stref buforowych, które są efektywną metodą zabezpieczania wód i mokradeł przed zanieczyszczeniami i jednocześnie wspierania różnorodności biologicznej czy adaptowania się do zmian klimatu.

W ramach projektu OTOP uczestniczyło będzie w pracach koalicji polskich środowiskowych organizacji pozarządowych Rolnictwo dla Przyrody oraz międzynarodowej grupy zadaniowej do spraw rolnictwa BirdLife Agriculture Task Force. Zorganizowane zostaną krajowe i międzynarodowe spotkania pozwalające na wymianę doświadczeń i podejmowanie efektywnych działań na rzecz poprawy unijnych i krajowych polityk kształtujących sektor rolny.

Zaplanowane działania są kontynuacją projektu „Bagienne strefy buforowe i ochrona wód Morza Bałtyckiego przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z rolnictwa” wdrażanego w latach 2022-2027. Zdobyte wówczas przez OTOP doświadczenie, jak również opracowane raporty i ekspertyzy (np. „Ochrona wód i mokradeł w krajobrazie rolniczym”), posłużą jako merytoryczne wsparcie dla działań rzeczniczych. Będą one również brane pod uwagę podczas wymiany doświadczeń z innymi organizacjami, w tym w szczególności z litewskim partnerem projektu Baltic Environmental Forum.

 

Fot. Patryk Kokociński

Tytuł  projektu: Rozwiązania oparte na przyrodzie w ochronie wód Morza Bałtyckiego przed eutrofizacją (ang. Further reducing nitrate pollution in the Baltic Sea by implementing Nature-Based Solutions)

Okres realizacji: od 1 lipca 2024 r. do 31 maja 2027 r.

Budżet projektu: 398 607 euro, w tym budżet OTOP 176 800 euro

Partnerzy projektu: Projekt realizowany jest w Polsce, gdzie działania wdraża OTOP, oraz w Litwie – tutaj partnerem jest Baltic Environmental Forum. Całość koordynuje BirdLife Europe and Central Asia.

Finansowanie: Fundacja Flotilla (Rotterdam, Holandia)

Osoby do kontaktu:

Aleksandra Pępkowska-Król aleksandra.krol@otop.org.pl

 

Wpłacam